Aktualności

Oszuści nie odpuszczają – nie dajmy się naciągnąć!

Data publikacji 15.11.2022

Zielonogórscy policjanci każdego dnia otrzymują zawiadomienia o oszustwach i kradzieżach w Internecie. Na szczęście jest też wiele osób, które nie dały się oszukać. Jedna z zielonogórzanek przesłała policjantom fałszywe wezwanie do zapłaty, które otrzymała chwilę wcześniej. Po raz kolejny ostrzegamy – bądźcie ostrożni i nie dajcie się oszukać!

Do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, podobnie jak do wszystkich jednostek Policji w kraju, codziennie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane lub okradzione w Internecie. Przestępcy wyłudzają ich dane dostępowe do kont bankowych, wyłudzają kody blik, oferują do sprzedaży nieistniejący towar, namawiają na fałszywe inwestycje i tym podobne. Współcześni przestępcy działają on-line co gwarantuje im łatwe i szybkie zyski.
Jednym z wciąż popularnych oszustw jest wysyłanie „ZAWIADOMIENIA” od Policji, Interpolu, Europolu i mnóstwa wymyślnych „poważnie brzmiących” instytucji o rzekomym ujawnieniu niedozwolonych treści na komputerze oszukiwanej osoby. To oczywiście PERFIDNE OSZUSTWO. Przestępcy wysyłają takie „groźne” zawiadomienia licząc, że odbiorca wiadomości wystraszy się i będzie chciał szybko załatwić sprawę klikając w podesłane linki. To może zakończyć się zainstalowaniem na komputerze szpiegowskiego oprogramowania, które później będzie w stanie ukraść dane do logowania do poczty czy na konta bankowe. Co zadziwiające, pisma te pisane są z rażącymi błędami, a ich treść jest często niezrozumiała - to od razu powinno zwrócić naszą uwagę. Takie wiadomości powinnyśmy natychmiast wyrzucić. Pamiętajmy również o przeskanowaniu komputera przez bezpieczny program antywirusowy.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart czy też nie przesyłajmy zeskanowanych dokumentów tożsamości. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.  


podinspektor Małgorzata Barska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony