Aktualności

Chrońmy ,,niechronionych" - policjanci przypominają kierowcom i pieszym o bezpiecznych zachowaniach na drodze

Data publikacji 08.11.2022

Poranne mgły lub szybko zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, dlatego policjanci przypominają o bezpiecznych zachowaniach oraz ważnej roli odblasków. Dzięki nim osoba piesza, zwłaszcza wieczorem czy w nocy jest lepiej widoczna dla kierowców, a przez to bardziej bezpieczna na drodze.

Bezpieczeństwo pieszych to bardzo ważna kwestia, dlatego policjanci z żarskiej komendy często prowadzą działania z myślą o tej grupie użytkowników dróg. To istotne zagadnienie zwłaszcza o tej porze roku, kiedy szybko zapada zmrok, rano często pojawiają się mgły, droga może być śliska. We wtorek (8 listopada) policjanci rozpoczęli akcję ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" . Działania realizowane są w trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami. Funkcjonariusze w szczególności zwracają uwagę na zachowanie kierowców. Bardzo często wielu niebezpiecznych sytuacji można  uniknąć, dlatego zwolnijmy zbliżając się do przejścia, nie hamujmy gwałtownie, zachowajmy bezpieczny odstęp od pojazdu przed nami  i przede wszystkim stosujmy się do przepisów ruchu drogowego. Bezpieczeństwo w bardzo dużej mierze zależy od zachowania  kierowców.

Na bezpieczeństwo ,,niechronionych" wpływ mają także sami piesi i rowerzyści. Funkcjonariusze przypominają  o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię. Pamiętajmy także o przepisach związanych z koniecznością używania elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym - mały albo większy odblask warto mieć na odzieży poruszając się także w terenie zabudowanym. Kierowca na pewno wcześniej nas zauważy i szybciej będzie mógł zareagować.

Osoby piesze muszą czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach. Praca policjantów ruchu drogowego powinna być wsparta odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. A jeśli mówimy o odpowiedzialności to mówimy przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach. Nie bez znaczenia pozostaje relacja „kierowca – pieszy”, którą powinien cechować wzajemny szacunek. Tylko wtedy, przy jedoczesnym przestrzeganiu przepisów będziemy mogli czuć się bezpiecznie na drodze.

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policjanci drogówki trzymający w dłoniach elementy odblaskowe - w tle jadący pojazd ciężarowy.
  • Policjant drogówki stojący przy drodze i trzymający elementy odblaskowe.
  • Policjant drogówki wręcza kobiecie element odblaskowy.
  • Osoby trzymające w dłoniach elementy odblaskowe.
  • Policjant wręcza kobiecie element odblaskowy.
  • Policjanci drogówki podczas kontroli drogowej pojazdu.
  • Element odblaskowy zamontowany do bagażnika rowerowego.
  • Policjant drogówki wręcza mężczyźnie element odblaskowy.
  • Policjanci drogówki stojący przy pojeździe osobowy podczas kontroli drogowej.
Powrót na górę strony