Aktualności

Kamery rejestrowały zachowania kierowców i pieszych. Policyjne działania na przejściach

Data publikacji 29.09.2022

Policjanci w nieoznakowanych radiowozach i operator miejskiego monitoringu kontrolowali zachowanie pieszych i kierowców w okolicach przejść. Widać, że jest nad czym pracować, bo kilkadziesiąt takich sytuacji zakończyło się mandatami. Policjanci zarejestrowali wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa czy lekceważenie sygnalizacji. Jeden z ukaranych pieszych został dodatkowo przewieziony na komisariat, bo był poszukiwany.

Funkcjonariusze w białych czapkach przeprowadzili w środę (28 września) działania związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych. Policjanci w nieoznakowanych radiowozach monitorowali zachowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza na przejściach. W działaniach policjanci wykorzystywali także miejski monitoring. Dzięki temu operator mógł szybko przekazać informację o wykroczeniach policjantom będącym w mieście. Takie działania pokazują, że zarówno piesi jak i kierowcy mają nad czym pracować. Wśród nagrań widać osobę na hulajnodze, która zlekceważyła czerwone światło i wjechała na przejście. Za te wykroczenie chwilę później była już ukarana mandatem. Inny przypadek z przejścia zlokalizowanego u zbiegu ulicy Sikorskiego i Chrobrego zakończyła się dla pieszego przewiezieniem do komisariatu, bo mężczyzna okazał się być poszukiwany. Operator monitoringu przekazał funkcjonariuszom informację o wykroczeniu. Kiedy do mężczyzny podjechał patrol, był totalnie zaskoczony, że mundurowi chcą z nim rozmawiać. Najpoważniejszą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz. Kierowca busa zdecydował się na niebezpieczny manewr. Na przejściu dla pieszych wyprzedzał osobowe auto. Ta sytuacja zakończyła się dla niego mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych. W ramach działań policjanci tego dnia ukarali 48 pieszych i kierowców.

Kolejne działania prowadzone w okolicach przejść dla pieszych potwierdzają, że są niezbędne. Kierowcy i piesi lekceważą sygnalizację świetlną i znaki. Swoje przewinienia tłumaczą pośpiechem. Mamy jesień i takie lekkomyślne zachowanie może zakończyć się tragedią. Szybko zapadający zmrok, ciemna odzież i brak odblasków nie poprawiają bezpieczeństwa pieszych. Drogowe zdarzenia z ich udziałem kończą się często poważnymi obrażeniami. W starciu z autem pieszy nie ma szans, dlatego ważne by zachować maksymalna koncentrację. Pamiętajmy, że każdy z uczestników ruchu drogowego ma swoje obowiązki i prawa, których przestrzeganie zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

komisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Samochód wjeżdża na przejście dla pieszych nie ustępując pierwszeństwa pieszej
  • Kierowca wyprzedza poprzedzający go pojazd tuż przed przejściem dla pieszych
  • Mężczyzna wchodzi na przejście gdy nadawany jest sygnał czerwonego światła
  • Policjantka przed monitorami w centrum monitoringu
  • Mężczyzna wjeżdża hulajnogą na przejście dla pieszych na czerwonym świetle

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.06 MB)

Powrót na górę strony