Aktualności

Jesień na drodze – kierowco zwróć uwagę na innych uczestników ruchu

Data publikacji 16.09.2022

Dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych zaczyna się jeden z najtrudniejszych dla bezpieczeństwa okresów – jesień. To za sprawą zmiennych warunków atmosferycznych i szybko zapadającego zmroku, które powodują, że stajemy się mniej widoczni. Podczas jesiennej aury nie trudno o wypadek, dlatego też policjanci krośnieńskiej drogówki przeciwdziałając zdarzeniom, obserwowali relacje kierowca-pieszy oraz kontrolowali czy sami piesi dbają o swoje bezpieczeństwo, nakładając na odzież elementy odblaskowe.

Jesień na drogach może być bardzo niebezpieczna. Zmienna pogoda i szybko zapadający zmrok sprawiają, że musimy zwiększyć ostrożność na drodze. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego, których zachowanie i respektowanie przepisów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. To jak wygląda sytuacja na krośnieńskich drogach sprawdzali w czwartek (15 września) policjanci krośnieńskiej drogówki. Usytuowani w rejonie przejść dla pieszych, obserwowali relacje kierowca-pieszy, a także zachowanie samych przechodniów, w szczególności czy swoim postępowaniem nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych. Prowadzone w ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” kontrole odbywały się również poza terenem zabudowanym. Tam uwaga mundurowych skupiona była na rowerzystach, motorowerzystach, a także pieszych idących poboczem. Policjanci zwracali uwagę na wyposażenie roweru, stan trzeźwości rowerzysty, czy piesi idą właściwą stroną jezdni oraz czy po zmierzchu mają w widocznym miejscu elementy odblaskowe, których noszenie znacznie poprawia ich bezpieczeństwo na drodze.

Mając na względzie jesienną zmienność warunków na drogach, apelujemy do wszystkich uczestników drogi o zachowanie ostrożności. Przechodniu - mimo, że jako pieszy masz pierwszeństwo na przejściu, zaznacz kierującemu swoją obecność. Gdy zapada zmierzch, stajesz się mało widoczny i nie dajesz szans na zauważenie cię. Dlatego rozważ noszenie elementów odblaskowych przez cały czas. Zwiększając swoją widoczność, zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Kierowco – zwiększ ostrożność z jaką prowadzisz pojazd, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze i bezwzględnie przestrzegaj przepisów, których łamanie może nieść poważne konsekwencje nie tylko dla ciebie, ale także innych użytkowników drogi.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony