Aktualności

Napastnicy w Stacji Uzdatniania Wody. Ćwiczenia gorzowskich służb

Data publikacji 07.09.2022

Gorzowskie służby przeprowadziły ćwiczenia, które zakładały wejście napastników na teren stacji uzdatniania wody i wzięcie zakładnika. Pojawiła się także informacja o możliwości podłożenia ładunku wybuchowego i skażenia wody. Do zadań skierowano policjantów, którzy odbili zakładnika i zneutralizowali podejrzanych. Teren po policyjnych działaniach przejęli strażacy.

Gorzowskie służby ćwiczyły współdziałanie w sytuacji kryzysowej. To okazja to sprawdzenia procedur i wyciagnięcia wniosków, które pomogą podczas realnej akcji. Działania koordynowane były przez miejskie centrum zarządzania kryzysowego. Scenariusz zakładał wdarcie się na teren Stacji Uzdatniania Wody w Siedlicach dwóch mężczyzn uzbrojonych w noże. Przed jednym z budynków zauważyli pracownicę, która wzięli jako zakładnika. Inny pracownik zabarykadował się w pomieszczeniu i poinformował o zdarzeniu służby. Na miejsce przyjechały policyjne patrole i negocjatorzy. Napastnicy nie chcieli jednak rozmawiać, grozili podłożeniem ładunku wybuchowego i skażeniem wody. Podjęto decyzję o siłowym wejściu do budynku. Policjanci zatrzymali dwie osoby i uwolnili zakładnika. Z uwagi na wcześniejsze groźby, policjanci z psem teren sprawdzili w poszukiwaniu ładunków wybuchowych i innych substancji. Funkcjonariusze zauważyli uszkodzony pojemnik i rozlaną substancję nieznanego pochodzenia, dlatego wezwali strażaków.

Dzięki ćwiczeniom służby mogą zgrywać swoje procedury i je ulepszać. Policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe współpracuje ze sobą każdego dnia. Każda ze służb ma zadania do zrealizowania, a bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wszystkie informacje o sytuacji, zagrożeniu czy obiekcie są niezwykle istotne. Podczas zdarzenia kryzysowego służby działają wspólnie z administratorem obiektu. Obecni na miejscu pracownicy gorzowskiego Urzędu Miejskiego zbierali informacje i koordynowali działania, by szybko i bezpiecznie zakończyć sytuację kryzysową.

 

komisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • Napastnicy biegną w kierunku kobiety.
  • Policjanci stojący przy radiowozie.
  • Policjanci stojący przy budynku.
  • Policjanci stojący przy pojeździe.
  • Policjanci idący w kierunku budynku.
Powrót na górę strony