Aktualności

83 lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Pamiętamy i oddajemy hołd poległym!

Data publikacji 01.09.2022

1 września 1939 roku atakiem na Wieluń i Westerplatte, nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Tego dnia rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w dziejach świata, który pochłonął blisko 60 milionów ludzkich istnień na całym świecie. Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, nadinspektor Jarosław Pasterski wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych oddał hołd ofiarom II Wojny Światowej.

Równo 83 lata temu, gdy pierwsze bomby spadały na polskie miasto Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein atakował Westerplatte, rozpoczął się najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata. Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach świata. Miliony naszych obywateli zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Dugi cios w Polskę miał miejsce kilkanaście dni później, gdy 17 września 1939 roku na teren II Rzeczpospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Rok później z rozkazu Stalina zamordowano w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i Bykowni 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Przez sześć lat działań zbrojnych na całym świecie zginęło nawet 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków.

W czwartkowy poranek 1 września na gorzowskim cmentarzu władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb i instytucji oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej. W tych szczególnych uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski, który wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej i oddał hołd poległym. II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach sprzed 83 lat, jako hołd i uznanie dla milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy oddali swoje życie w walce o Polskę.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Funkcjonariusze służb mundurowych trzymający wiązanki kwiatów.
  • Modlitwa kapłana, a w tle uczestnicy uroczystości.
  • Złożenie kwiatów przed pomnikiem przez Wojewodą Lubuskiego Władysława Dajczaka.
  • Funkcjonariusze służb mundurowych oddają honor przed pomnikiem.
  • Funkcjonariusz Straży Miejskiej składa kwiaty przed pomnikiem.
  • Posterunek żołnierzy przy pomniku.
Powrót na górę strony