Aktualności

Połowa tegorocznych wakacji to już historia. Jak minął lipiec?

Data publikacji 02.08.2022

To już półmetek wakacji. Nadal jednak trwa wypoczynek dzieci i młodzieży w całym regionie. Lubuscy policjanci nieustannie dbają o to, żeby nikomu nic złego się nie stało, i aby na początku września każdy mógł stawić się w przedszkolu lub w szkole mając za sobą jedynie piękne wspomnienia. Ale żeby było to w pełni możliwe, służba policjantów musi zostać wsparta odpowiedzialnością nieletnich oraz ich rodziców czy opiekunów. Na tę chwilę jest bardzo bezpiecznie. Nikt z nieletnich nie stracił życia.

Wakacje to czas upragniony dla każdego ucznia i przedszkolaka. To dla nich przede wszystkim okres zasłużonego odpoczynku od zeszytów i książek, poznawania nowych znajomości i odwiedzania ciekawych miejsc. Dla ich rodziców to okres urlopów i zregenerowania sił przed powrotem do pracy. O bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających w lasach, nad jeziorami, w większych i mniejszych miejscowościach czuwają lubuscy stróże prawa. Jesteśmy też na drogach, aby dojazd do kurortów odbywał się bez niebezpiecznych zdarzeń.

Jak krystalizowało się zatem bezpieczeństwo na półmetku wakacji 2022?

Choć nie doszło do wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem nieletnich, to lubuscy stróże prawa mieli sporo pracy. Policjanci skontrolowali niemal 400 „dzikich kąpielisk”. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do utonięć z uwagi na brak ratowników. W tym roku wygląda to dużo lepiej niż przed rokiem, kiedy od 1 czerwca na lubuskich akwenach utonęło już 12 osób! To zatrważająca liczba, pod którą kryły się ogromne tragedie także dla samych rodzin. W tym roku sytuacja jest diametralnie inna - w czerwcu nie utonął nikt! A w lipcu 2022 roku również jest zdecydowani lepiej. Podczas pierwszego miesiąca wakacji życie w wyniku utonięcia straciły 3 osoby. I oby takie tragedie już nikogo nie dotknęły.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, które nad wodą powinniśmy traktować jak biblię! Wybierajmy kąpieliska strzeżone, gdzie zawsze z pomocą przybędzie wykwalifikowany ratownik lub też policjant. Po żadnym pozorem nie można łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem. Ujawniliśmy też 44 nieletnich pod działaniem alkoholu i 4 pod wpływem narkotyków. 35 zdecydowało się na ucieczkę z domu czy placówek lub schronisk, co bardzo często ma miejsce właśnie podczas wakacji. Wszyscy bezpiecznie wrócili  już do miejsca zamieszkania. Nieletni nie zawsze postępowali zgodnie z prawem. Łącznie lubuscy policjanci odnotowali z ich udziałem 76 czynów karalnych - 68 zakwalifikowano jako wykroczenia, a 8 jako przestępstwa. W obu przypadkach ich zachowanie zostanie ocenione przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i spotkania z młodzieżą, aby informować ich o zagrożeniach i niebezpieczeństwach oraz o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania. Takich spotkań w całym regionie policjanci przeprowadzili aż 269. Każde z nich niezwykle cenne, bogate w interdyscyplinarne obszary tematyczne, które uświadamiają młodych o tym, co ważne. Przeprowadziliśmy 244 kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Właściwie wszystkie potwierdziły ich prawidłowość.

Warto podkreślić, że strzeżemy bezpieczeństwa także na drogach, zwracając uwagę na to, jak dorośli, którzy przewożą najmłodszych na wypoczynek lub wspólnie z nimi się na niego udają. Po drodze w wielu sytuacjach to właśnie dorośli jako kierowcy zawodzą dając zły przykład, ale przede wszystkim narażając ich i siebie samych na niebezpieczeństwo. Od początku wakacji policjanci odnotowali 57 wypadków (to o14 mniej niż przed rokiem), w których 6 osób zginęło (8 w 2021 roku), a 63 zostały ranne. W tym pięcioro nieletnich. Wciąż nie wszyscy wsłuchują się i biorą sobie do serce liczne apele policjantów a’ propos trzeźwości za kółkiem. Ta naczelna zasada bezpieczeństwa jest nadal łamana przez nieodpowiedzialnych kierowców. Od początku wakacji  lubuscy stróże prawa wyeliminowali z dróg regionu aż 363 motoryzowanych, którzy prowadzili samochód wcześniej pijąc alkohol. Ale zdając sobie sprawę, że młodzież na wakacje podróżuje także w ramach wyjazdów zorganizowanych, kontrolujemy również autokary. Przeprowadziliśmy 140 takich kontroli sprawdzając trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Najważniejsza informacja jest taka, że nikt z nieletnich nie stracił życia. Przed nami kolejny miesiąc wakacji. Policjanci cały czas prowadzą nieustępliwe działania, aby te liczby wynikające z nieodpowiedzialności były jak najniższe. Ale do tego potrzebne jest też wsparcie ze strony innych. Warto, aby każdy, bez burzliwych przejść stawił się na początku września w przedszkolu i szkole mając za sobą jedynie piękne wspomnienia. Spokojnego wypoczynku!

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjanci na łodzi monitorują stan bezpieczeństwa
 • Policjantka podczas rozmowy profilaktycznej.
 • Policjantka kontrolująca sprzedaż alkoholu.
 • Policjant drogówki stojący przed autokarem.
 • Policjant podczas patrolu nad wodą.
 • Policjant drogówki podczas kontroli autokaru.
 • Dziewczynka zgłasza się do odpowiedzi podczas spotkania profilaktycznego z policjantką.
 • Ulotki profilaktyczne, a w tle policjantka podczas rozmowy profilaktycznej z dziećmi.
 • Koło ratunkowe, a nad jeziorem policyjna motorówka.
 • Policjant podczas patrolu nad jeziorem.
 • Policjant podczas rozmowy profilaktycznej z dziećmi nad jeziorem.
 • Ulotki profilaktyczne w języku ukraińskim, a w tle dzieci siedzące na plaży.
 • Policjant podczas spotkania profilaktycznego z dziećmi na koloniach.
 • Policjant sprawdza prędkość jadących pojazdów.
 • Policjant sprawdza trzeźwość kierowcy.
 • Policjantka podczas rozmowy profilaktycznej z dziećmi.
 • Policjantka podczas kontroli kolonii.
Powrót na górę strony