Aktualności

Wzajemny szacunek i odpowiedzialność podstawą wspólnego bezpieczeństwa na drodze

Data publikacji 21.07.2022

Słoneczne dni sprawiają, że coraz więcej osób pozostawia samochód w domu i przesiada się na rower, motocykl czy też jako formę wypoczynku wybiera spacer. Dlatego też w trosce o ich bezpieczeństwo policjanci z krośnieńskiej drogówki przeprowadzili we wtorek (19 lipca) działania ukierunkowane na wyeliminowanie i sankcjonowanie nieprawidłowości w relacji niechroniony użytkownik ruchu drogowego – kierujący, a także kontrolowali poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Piesi, miłośnicy rolek, wrotek oraz hulajnóg, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści to grupa osób, na którą należy zwracać uwagę. W szczególności podczas słonecznych dni, kiedy coraz więcej osób pozostawia samochód w domu i wybiera się na spacer, przesiada się na rower, czy też korzysta z innego jednośladu. Niestety wśród tej grupy znajdują się osoby, które nie zawsze respektują przepisy, stwarzając swoim zachowaniem zagrożenie w ruchu drogowym. Musimy pamiętać, że rażące słońce może być też dużym utrudnieniem dla kierowców. Oślepieni mogą nie zauważyć osoby, która nagle wchodzi na przejście dla pieszych. Dlatego istotnym jest by każdy uczestnik ruchu podchodził do innych z szacunkiem, odpowiedzialnością i respektował obowiązujące go przepisy. Warto mieć zawsze na względzie fakt, że niechronieni w zderzeniu z pojazdem są dużo bardziej narażeni na niebezpieczeństwo i są na przegranej pozycji. Dlatego zawsze zanim wejdziemy na pasy, upewnijmy się że możemy zrobić to w bezpieczny sposób. Sami też nie powodujmy niebezpiecznych sytuacji i nie wchodźmy pod nadjeżdżający samochód. Kierowca też musi mieć czas na zatrzymanie pojazdu.  Ponadto jadąc rowerem/motorowerem zanim wykonamy jakikolwiek manewr upewnijmy się, że możemy to zrobić bezpiecznie. Wystarczą sekundy, by nierozwagę przepłacić zdrowiem, a czasem nawet życiem.

Jak na terenie powiatu krośnieńskiego wygląda relacja niechroniony-kierujący sprawdzali we wtorek (19 lipca) policjanci drogówki podczas działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze obserwowali zachowania na drodze, w szczególności sprawdzali czy piesi przechodzą w miejscach do tego wyznaczonych,  czy swoim zachowaniem sami nie stwarzają zagrożenia, a także czy respektują obowiązujący ich zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię. Ponadto mundurowi zwracali uwagę na wyposażenie rowerów, stan techniczny motorowerów i motocykli, stan trzeźwości kierujących i pasażerów oraz uprawnienia i ważność dokumentów. Prowadzone przez policjantów drogówki działania realizowane były zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim, gdzie funkcjonariusze  przemieszczając się między miejscowościami obserwowali czy piesi idą właściwą stroną jezdni i czy po zmierzchu mają w widocznym miejscu elementy odblaskowe, których noszenie znacznie poprawia ich bezpieczeństwo na drodze.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 • Policjanci kontrolują rowerzystę
 • Policjant sprawdza trzeźwość kierującego
 • Policjantka kontroluje ruch
 • Policyjna czapka na desce rozdzielczej radiowozu a w tle piesi
 • Policjant kontroluje motocyklistę
 • Policjant sprawdza trzeźwość
 • Policjanci podczas kontroli drogowej
 • Policjanci kontrolują motocyklistę
 • Policjanci kontrolują ruch przy przejściu dla pieszych
 • Policjant kontroluje motorowerzystę
 • Policjanci kontrolują rowerzystę
 • Policjant kontroluje motorowerzystę

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.64 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony