Aktualności

Skuteczne działania policjantów dzięki zgłoszeniom na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 13.07.2022

Spożywanie alkoholu w rejonie miejskich parków i skwerów oraz ich zaśmiecanie jest dla mieszkańców uciążliwe. W związku ze zgłoszeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa świebodzińscy policjanci zorganizowali działania, podczas których kilka patroli, z czego część ubrana „po cywilnemu” pieszo sprawdzała wskazane miejsca. W efekcie 12 osób zostało ukaranych mandatami. Działania będą kontynuowane zgodnie ze zgłoszeniami mieszkańców, również w rejonie plaż gminnych.

Parki, skwery, plac przy ratuszu to miejsca przeznaczone do zwiedzania, spacerowania, odpoczynku. Często wychodzą tam osoby starsze, rodzice z dziećmi, czy pary. Do tego zostały one zaprojektowane i stworzone. Niestety część osób nie potrafi uszanować takich miejsc ani zrozumieć ich przeznaczenia. Mają one służyć całej społeczności, a nie dla kilku osób, które uznało je za idealne na zorganizowanie „spotkań towarzyskich”. Mimo dużej ilości pobliskich śmietników osoby te dopuszczają się zaśmiecania oraz spożywają tam alkohol, co w jest zabronione. Problemy te zostały zgłoszone świebodzińskiej policji poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to bardzo skuteczne narzędzie, służące do komunikacji pomiędzy policją a społeczeństwem, gdzie w pełni anonimowo można zgłosić różnego rodzaju uciążliwe dla mieszkańców zdarzenia. Informacje te mają charakter notorycznych zdarzeń, jednorazowe sytuacje czy zgłoszenia wymagające pilnej interwencji policjantów nadal należy zgłaszać poprzez numer alarmowy 112.

We wtorek (12 lipca), świebodzińscy policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi właśnie zaśmiecania i spożywania alkoholu w parkach, zorganizowali działania polegające na zintensyfikowaniu patroli pieszych w tych rejonach. Funkcjonariusze, w tym część „po cywilnemu” kontrolowali wskazane przez mieszkańców miejsca. Efektem działań było potwierdzenie wyżej wymienionych zgłoszeń oraz wystawienie 12 mandatów karnych związanych właśnie ze spożywaniem alkoholu i zaśmiecaniem. Działania, szczególnie w okresie letnim, będą kontynuowane. Zwiększone kontrole będą miały miejsce nie tylko w rejonach parków, ale również jak wskazują mieszkańcy w rejonie plaż.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami spożywanie alkoholu w tych miejscach jest zabronione, a pływanie pod wpływem alkoholu skrajnie niebezpieczne.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony