Aktualności

Pędził 140 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci przerwali nieodpowiedzialną jazdę

Data publikacji 12.07.2022

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali w terenie zabudowanego, na ulicy Wrocławskiej, kierującego seatem, który jechał z prędkością 140 kilometrów na godzinę. Z taką prędkością przejechał między innymi przez przejście dla pieszych. Mężczyzna stracił prawo jazdy i otrzymał 2500 złotych mandatu.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godzinę trudno racjonalnie wytłumaczyć, chociaż kierowcy próbują opowiadać policjantom historie o nagłych zdarzeniach losowych czy członkach rodziny w szpitalach. Czasami tłumaczą, że śpieszą się po dzieci. Niestety w tym pośpiechu zapominają, że przekraczając tak znacznie prędkość, zwłaszcza w terenie zabudowanym, narażają nie tylko swoje życie i zdrowie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też zaostrzone zostały przepisy w tym zakresie i od 2015 roku za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 kilometrów na godzinę policjanci mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy kierującemu, a starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawień na 3 miesiące.

Pomimo dość dużej dolegliwości jaką jest brak możliwości prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące, znajdują się kierujący, którzy ryzykują i lekceważą przepisy. Czasami w rażący sposób zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu drogowego. Taka sytuacja po raz kolejny miała miejsce wczoraj (11 lipca), na ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze. Kierujący osobowym seatem młody mężczyzna jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 140 kilometrów na godzinę, w dodatku z taką prędkością przejechał przez przejście dla pieszych. Jego godny napiętnowania „wyczyn” zobaczyli policjanci zielonogórskiej drogówki, a zarejestrował policyjny laser. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli. Zgodnie z przepisami policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, ukarali mandatem w wysokości 2500 złotych, a na jego konto trafiło także 10 punktów karnych. Młody mężczyzna przez najbliższe 3 miesiące nie będzie miał prawa wsiąść za kierownicę.

Statystyki drogowych zdarzeń od lat pokazują, że nadmierna prędkość jest na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków i kolizji drogowych.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony