Aktualności

Policjanci i strażacy wspólnie dbają o bezpieczeństwo wczasowiczów na wodą

Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. I chociaż wszyscy mamy tego świadomość, wielu spośród nas podejmuje ryzykowne zachowania, które często mogą skończyć się tragicznie, dlatego policjanci i strażacy postanowili wspólnie przypomnieć o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z kąpielisk. Przez całe wakacje patrole policjantów i strażaków będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.

Okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla tych wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Jednak jednym z ważnych aspektów tej formy spędzania czasu wolnego jest umiejętne korzystanie z kąpieli. Co roku w Polsce mamy zbyt dużo utonięć, zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych na wodach oraz wypadków związanych ze skokami do wody w miejscach niebezpiecznych. Większość tragicznych zdarzeń jest rezultatem lekkomyślności ludzi korzystających z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po alkoholu, dlatego zielonogórscy policjanci postanowili zjednoczyć siły ze strażakami i wspólnie przypominać o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Wspólne parole policjantów i strażaków już rozpoczęły monitorowanie miejsc wypoczynku. Funkcjonariusze pojawiają się na kąpieliskach strzeżonych, ale będą także sprawdzać miejsc tak zwanych dzikich kąpielisk, gdzie podczas upałów zielonogórzanie także szukają ochłody. Podczas ostatniej wizyty na jednym z kąpielisk przypomnieli między innymi o obowiązującym tam zakazie kąpieli, co wiele z wypoczywających osób lekceważy. Pamiętajmy, że jeżeli w danym miejscu, pozornie spokojnym i bezpiecznym, obowiązuje zakaz kąpieli, to coś musiało być tego powodem. Korzystając z letniego wypoczynku przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.
 

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 • Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
 • Zwróćmy uwagę na osoby obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu! Alkohol prowokuje brawurowe zachowania, prowadzi do przeceniania swoich możliwości, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny, a wakacyjne wyjazdy zakończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy przede wszystkim do nas samych!

INAUGURACJA SZÓSTEJ EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze 

 • Policjanci i strażak sprawdzają bezpieczeństwo nad wodą
 • Policjanci i strażak patrolują brzeg
 • Policjanci idą w stronę plaży
 • Policjanci sprawdzają kąpielisko
 • Policjanci i strażak patrolują brzeg zbiornika wodnego
Powrót na górę strony