Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzie wspomagające bezpieczeństwo w czasie wakacji

Data publikacji 05.07.2022

Wakacje, to czas odpoczynku od nauki i wielu obowiązków, który skłania do beztroskiej zabawy i przekraczania własnych granic. To czas, w którym brak rozsądku może kosztować zdrowie bądź życie. Dlatego nie bądź obojętny i reaguj. Pomoże ci w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa za pomocą której możesz poinformować policjantów o miejscach i sytuacjach, które mają ogromne znaczenie właśnie w sezonie letnim, gdzie ładna pogoda i więcej wolnego czasu sprzyja nie zawsze bezpiecznej i zgodnej z prawem, beztroskiej zabawie.

Wakacje, to czas błogiego lenistwa z dala od nauki i wielu obowiązków. Jednak w wielu przypadkach już po pierwszych tygodniach pojawia się nuda. Dotyczy to głównie młodych ludzi, którzy nie mając możliwości wyjazdu szukają rozrywki w miejscu zamieszkania, by jak najlepiej wykorzystać ten czas. Niestety zdarza się, że brak alternatyw skłania ich do przekraczania własnych zasad i granic. Chcąc zaimponować innym, posuwają się do łamania prawa, eksperymentowania z używkami, czy też spędzają czas w niebezpiecznych miejscach. Pozostawieni sami sobie mogą wkroczyć na drogę, z której powrót może być bardzo trudny. Dlatego istotną rolę w życiu młodego pokolenia odgrywają dorośli, którzy doświadczeni życiowo są w stanie przewidzieć konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania. Brak reakcji na zachowanie młodych ludzi, to ciche przyzwolenie na to co robią. Dlatego nie chcąc dopuścić do niebezpiecznych sytuacji, zwracajmy uwagę na to co dzieje się w naszym otoczeniu i reagujmy. Pomocna może być przy tym KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA, za pośrednictwem której możemy anonimowo poinformować policjantów o miejscach w których dochodzi do aktów  wandalizmu, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, używania środków odurzających, spożywania alkoholu, miejscach niebezpiecznych na wodach, czy też miejscach niebezpiecznej działalności rozrywkowej.

Gdzie ją znajdziemy? Wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarce internetowej, bądź wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, powiatowej lub miejskiej Policji. Po otwarciu aplikacji, musisz wprowadzić zgłoszenie wybierając kategorię zagrożenia, a następnie zaznaczyć na mapie miejsce występowania. Możesz także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności maksymalnie 5 megabajtów. Kliknij „Zgłoś” i na tym kończy się twoje zadanie. Prosimy, żeby z narzędzia korzystać rozsądnie. Każde otrzymane zgłoszenie odbierane jest przez koordynatora Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który każdego dnia sprawdza, czy mieszkańcy podzielili się nowymi informacjami na temat miejsc zagrożonych. Jego zadaniem jest również dbanie o jej aktualizację, a także zadaniowanie służb w celu weryfikacji zgłoszenia. Musisz wiedzieć, że na sprawdzenie zgłoszenia policjanci mają kilka dni. Jest to bardzo ważna informacja, o której należy pamiętać, gdyż zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • Ulotki profilaktyczne dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Ekran telefonu wyświetlający Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Ekran Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, pokazujące możliwe do wskazania zagrożenia.
Powrót na górę strony