Aktualności

„Bezpieczne Wakacje z LUPO” - policjanci sprawdzili wiedzę najmłodszych

Data publikacji 23.06.2022

Jak udzielić pierwszej pomocy? Jak radzić sobie z hejtem? Jak uchronić się przed cyberzagrożeniami? Jakie są zasady ruchu drogowego? Ci uczniowie wiedzą to najlepiej! Wakacje to bezapelacyjnie czas wypoczynku i zabawy! Jednak najważniejszy jest, aby był to czas spędzony bezpiecznie. Policyjni profilaktycy, dzielnicowi przy współpracy ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie oraz gminami powiatu świebodzińskiego przeprowadzili konkurs sprawdzający przed wakacjami wiedzę i promującym bezpieczne zachowania.

Zbliżający się okres wakacyjny to dla młodych osób czas wytchnienia od szkolnych zajęć, to czas zabawy i wypoczynku. Jednak podstawą jest, by to wszystko odbyło się w sposób bezpieczny. Dlatego też, w myśl zasady „zadziałać, zanim się wydarzy” policyjni profilaktycy i dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie przy współpracy ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie oraz ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzą w przedszkolach oraz szkołach działania profilaktyczne uczące jak być bezpiecznym w sieci, przeciwdziałania cyberprzemocy oraz cyberzagrożeniom, przypominają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, problematyki uzależnień, promujące bezpieczne zachowanie, w tym na nadchodzących masowych imprezach. Uczymy także zasad bezpieczeństwa nad wodą, sposobów wezwania pomocy oraz najważniejsze, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zwieńczeniem tych działań, a jednocześnie sposobem, by je wśród młodych osób nagłośnić i spopularyzować, była organizacja konkursu pod nazwą „Bezpieczne Wakacje z Lupo”. Gminy z powiatu świebodzińskiego sfinansowały atrakcyjne nagrody dla uczestników. W konkursie udział wzięli przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych w powiecie. Łącznie 18 uczestników odpowiadało na 30 pytań z zakresu właśnie cyberzagrożeń (w tym hejtu), zasad ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa, bezpieczeństwa nad wodą, czy pierwszej pomocy przedmedycznej. Po teście każdy z uczniów wziął udział w scence, w której musiał wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W symulowanych zdarzeniach należało wykazać się umiejętnością oceny sytuacji, sprawdzenia stanu poszkodowanej osoby, wezwania pomocy i przystąpienia do resuscytacji krążeniowo oddechowej.

W tym roku najlepszym okazał się uczeń Szkoły Podstawowej z Dąbrówki Wielkopolskiej - Kamil Osiecki. Gratulujemy zwycięstwa, ale przede wszystkim posiadanej wiedzy i umiejętności. Każdy z uczestników jest wygranym, ponieważ ich wiedza może pomóc w sytuacji zagrożenia, aby nieść pomoc innym.

Za zaangażowanie w edukację i troskę o bezpieczeństwo młodzieży przed sezonem wakacyjnym i okazaną pomoc raz jeszcze dziękujemy: Gminie Świebodzin, Gminie Zbąszynek, Gminie Skąpe, Gminie Lubrza, Gminie Szczaniec, Gminie Łagów, Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie oraz ratownikom z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze Świebodzina.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • Zdjęcie grupowe dzieci biorących udział w konkursie
  • Policjanci i strażak rozpoczynają konkurs
  • Dzieci piszą test wiedzy o bezpieczeństwie w internecie
  • Policjantka ze strażakiem przeprowadzają egzamin z resuscytacji
  • Policjantka ze strażakiem przeprowadzają egzamin z resuscytacji
  • Policjantka ze strażakiem przeprowadzają egzamin z resuscytacji
  • Policjantka i policjant przeprowadzają egzamin z resuscytacji
  • Policjantka przeprowadza egzamin z resuscytacji
  • Policjanci i strażak ze zwycięzcą konkursu
Powrót na górę strony