Aktualności

W długi weekend przede wszystkim… BEZPIECZEŃSTWO. Te zapewniać będą lubuscy policjanci

Data publikacji 15.06.2022

W najbliższe dni będziemy cieszyć się kolejnym w tym roku długim weekendem. Dla lubuskich stróżów prawa będzie to czas wytężonej służby nad zapewnieniem bezpieczeństwa, przede wszystkim na drogach. Będziemy służyć wszelką pomocą zmotoryzowanym, aby każdy spokojnie i bez przeszkód dotarł do celu, a później bezpiecznie powrócił do domu. Swoją obecność zaznaczymy również nad licznymi w województwie lubuskim akwenami, strzegąc bezpieczeństwa wszystkich miłośników wypoczynku nad wodą.

Rozpoczynający się długi weekend to przede wszystkim okazja do odpoczynku i wytchnienia od codziennych spraw. Słoneczna pogoda za oknem, coraz wyższe temperatury zachęcają do podróży nad morze, w góry czy inne zakątki Polski. W związku z tym, w najbliższe dni możemy spodziewać się zwiększonego ruchu na lubuskich drogach – zwłaszcza na głównych arteriach komunikacyjnych naszego województwa – autostradzie A2 i drodze ekspresowej S3. Właśnie tam, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu będą pracować patrole lubuskiej drogówki. Dla policjantów okres długiego weekendu to czas wytężonej służby nad zapewnieniem bezpieczeństwa. Słowo „bezpieczeństwo” odmienimy przez wszystkie przypadki. Będziemy pomagać podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu, tak aby każdy spokojnie i bez przeszkód dotarł do celu swojej podróży. Jednak w przypadku ujawnienia nieodpowiedzialnych i zagrażających bezpieczeństwu zachowań na drodze policjanci będą reagować na nie natychmiastowo, z całą paletą konsekwencji prawnych. Mundurowi w „białych czapkach” wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość, z jaką będą jechać kierowcy. Niestety, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków. Uważnie obserwowane będzie zachowanie kierowców na drodze, sposób w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli związanych ze stanem psychofizycznym. Przed wyjazdem, zwłaszcza w dłuższą drogę, warto być wypoczętym i wyspanym, aby mieć siłę na kilka godzin długiej, czasami monotonnej jazdy. Jeżeli podczas niej poczujemy pierwsze objawy zmęczenia, zatrzymajmy się na parkingu, stacji benzynowej czy miejscu obsługi podróżnych i zróbmy sobie przerwę. Bądźmy trzeźwi – nigdy, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę samochodu, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Przed samym wyjazdem skontrolujmy stan techniczny naszego samochodu, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu.

Połowa czerwca to dla policyjnych wodniaków początek sezonu, związany z zapewnieniem bezpieczeństwa nad wodą. Pierwsze służby już za nami. Również podczas długiego weekendu będziemy obecni na licznymi w naszym województwie akwenami, patrolując i strzegąc bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z żywiołem, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Szczególnie ryzykowne jest przebywanie nad wodą połączone ze spożywaniem alkoholu. Osoba nietrzeźwa ma znacząco ograniczoną percepcję i w sytuacji zagrożenia ma dużo mniejsze szanse na uniknięcie tragedii.

Policyjni profilaktycy w ostatnich tygodniach licznie odwiedzali lubuskie przedszkola czy szkoły. Tam przekazywali dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa, rozmawiając jednocześnie o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością, problematyką narkotykową oraz bezpieczeństwie na drodze – jako pieszy czy rowerzysta. Ciekawość świata, wiele zadawanych pytań dawało przekonanie, że dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Chcemy podkreślić, że w każdej chwili lubuscy stróże prawa są gotowi do natychmiastowej reakcji i udzielenia pomocy każdemu, który takiej pomocy potrzebuje. Czekamy na sygnały od społeczeństwa dotyczące zdarzeń i sytuacji stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa czy porządku publicznego. Jesteśmy do Waszej dyspozycji – 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Policjanci dołożą wszelkich starań, aby rozpoczynający się długi weekend pozostawił tylko pozytywne wspomnienia.

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjanci drogówki przy jezdni.
 • Koło ratunkowe zawieszone na policyjnej motorówce.
 • Policyjny radiowóz zaparkowany przed autokarem.
 • Policyjna motorówka patrolująca jezioro.
 • Policjanci jadący motocyklami po drodze.
 • Policyjny radiowóz wjeżdżający na drogę ekspresową.
 • Policjantki rozmawiające z dziećmi podczas spotkania profilaktycznego.
 • Policjantka podczas spotkania profilaktycznego z dziećmi.
 • Policjanci drogówki podczas kontroli pojazdu.
 • Policjant drogówki podczas kontroli pojazdu.
 • Policjant drogówki podczas kontroli prędkości jadących pojazdów.
 • Policjant na tle jadącego po jezdni pojazdu.
 • Policjant siedzący w radiowozie z videorejestratorem.
 • Policjanci drogówki podczas kontroli prędkości jadących pojazdów.
 • Policjanci na motocyklach podczas patrolu.
 • Policjant podczas patrolu nad wodą.
 • Policjant podczas patrolu nad wodą.
 • Ulotka profilaktyczna, a w tle dzieci z policjantką.
Powrót na górę strony