Aktualności

Wspólne ćwiczenia policjantów i strażaków przed sezonem turystyczno-wypoczynkowym

Data publikacji 10.06.2022

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubsku wraz ze strażakami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej rozpoczęli przygotowania do sezonu turystyczno-wypoczynkowego. Nad Zalewem Karaś wspólnie przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. To ważne działanie służb dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Koniec roku szkolnego już niebawem, rozpoczną się wakacje, a piękna pogoda, jak co roku nad wodę przyciągnie grono osób. Możemy spodziewać się aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży w pobliżu zalewów, czy jezior. To właśnie w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających policjanci rozpoczęli już przygotowania do sezonu turystyczno-wypoczynkowego.

Wczoraj (9 czerwca) nad Zalewem Karaś w Lubsku funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Lubsku wspólnie ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. Ćwiczyli kwestie związane z udzielaniem pierwszej pomocy osobie topiącej się oraz poszukiwaniem osób pod wodą. Wspólne działanie służb jest bardzo ważne, aby jeszcze sprawniej nieść pomoc.

Już niebawem policjanci wspólnie z innymi służbami rozpoczną także kontrole w rejonach zbiorników wodnych zarówno strzeżonych jak i niestrzeżonych. Podczas tych działań mundurowi będą rozmawiali z osobami przebywającymi nad wodą o zasadach bezpiecznej kąpieli. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę utonięć i uzmysłowić dorosłym oraz dzieciom, jak niebezpiecznym żywiołem może być woda. Spotkania na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą kontynuowane są także w szkołach.

Pamiętajmy, że na rekreację wodną najlepiej wybierać strzeżone kąpieliska. Bez względu na umiejętności pływackie nie przeceniajmy swych możliwości i przede wszystkim nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Jeżeli nad wodę wybieramy się z dziećmi, to ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oczu. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swych najbliższych. Niestety pomimo kampanii informacyjno-edukacyjnych kontynuowanych od wielu lat, każdego roku dochodzi do tragicznych zdarzeń na terenach wodnych.

Pamiętaj znajdując się nad wodą:

  • wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli,
  • przestrzegaj regulaminu kąpieliska,
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
  • zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci,
  • podczas wypoczynku nie pozostawiaj cennych rzeczy na brzegu bez opieki.

 

Komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policjanci nad brzegiem zalewu
  • Policjanci i strażacy podczas działań nad wodą obok łodzi motorowej
  • Wóz strażacki i radiowóz policyjny nad zalewem
Powrót na górę strony