Aktualności

Z dronem na służbę. Policjanci drogówki obserwują przejścia dla pieszych

Data publikacji 08.06.2022

Policjanci gorzowskiej komendy, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo w ruch drogowym, wykorzystują do swoich działań drona. Obserwacja skrzyżowań z góry tylko potwierdza, że kierowcy mają nad czym pracować. Przyzwyczajenie się do lekceważenia sygnalizacji świetlnej to duże niebezpieczeństwo dla pieszych korzystających z przejść. Nieprzestrzeganie przepisów kończy się spotkaniem z policjantem i mandatem.

Regularnie działania w zakresie bezpieczeństwa pieszy prowadzą policjanci ruchu drogowego. Do rejestrowania niebezpiecznego zachowania, funkcjonariusze wykorzystują nie tylko nieoznakowane radiowozy, ale także coraz częściej drona. Kolejne już działania w centrum Gorzowa Wielkopolskiego tylko potwierdzają, że obecność policjantów jest niezbędna. We wtorek (7 czerwca) mundurowi sprawdzali, jak kierowcy i piesi zachowują się na przejściach i w ich okolicy. Wystawione mandaty, które są rezultatem nieprzestrzegania przepisów pokazują, że zwłaszcza kierujący pojazdami mają nad czym pracować. Policjanci z pomocą drona zaobserwowali, że kierowcy lekceważą sygnalizację świetlną, a zwłaszcza sygnał zielonej strzałki, która upoważnia do przejechania przez skrzyżowanie, ale po uprzednim zatrzymaniu pojazdu. Tymczasem wiele osób nie zwraca na to uwagi.

Mundurowi skrupulatnie kontrolują nie tylko kierowców, ale także stan techniczny auta. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne i polisę OC. Dla kierowców takie kontrole mogą zakończyć się nie tylko mandatem za zlekceważenie sygnalizacji świetlnej. Za zły stan techniczny dowód rejestracyjny może zostać odebrany, a brak auta może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego policjanci przypominają, by nie tylko przestrzegać obowiązujących wszystkich kierowców przepisów, ale także poruszać się sprawnym autem.


podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjant drogówki, a w tle, na niebie dron powietrzny.
  • Dron powietrzny, a w tle autobus na jezdni.
  • Wyświetlacz kontrolera drona powietrznego.
  • Policjant drogówki podczas obsługi kontrolera drona.
  • Policjant drogówki podczas kontroli drogowej.
Powrót na górę strony