Aktualności

Sezon letni przed nami. Policyjni wodniacy gotowi do niesienia pomocy

Data publikacji 05.05.2022

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich prezentują pełną gotowość do zabezpieczenia sezonu letniego. Ostatnie przygotowania i sprawdzenie sprzętu są niezbędne, aby policyjni wodniacy byli w stanie skutecznie dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Zbliżający się sezon letni i wakacje są okazją, aby przypomnieć amatorom wypoczynku nad wodą, miłośnikom żeglarstwa i sportów wodnych o bezpiecznym wypoczynku.

Mimo, że do rozpoczęcia wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, już dzisiaj należy pamiętać, aby właśnie aktywność nad wodą połączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość spróbujmy wybierać te miejsca plażowania, czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać także policjanci, którzy kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu tragediom nad wodą. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne. Ostatnie przygotowania do zabezpieczenia sezonu letniego na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego dają pewność, że policjanci są gotowi do niesienia pomocy.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na nasze zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

 

aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • Policjanci na łodzi motorowej pływają po jeziorze
  • Policjant stoi koło łodzi motorowej znajdującej się na przyczepie
  • Policyjny radiowóz z przyczepą oraz łodzią motorową
  • Policjanci sprawdzają łódź motorową
  • Policjanci wypływają łodzią na akwen
  • Policjanci na łodzi motorowej pływają po jeziorze
Powrót na górę strony