Aktualności

Dron kontra drogowi piraci. Cel? Bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 02.05.2022

Policjanci krośnieńskiej drogówki przeciwdziałając zdarzeniom, do których dochodzi na drogach, podejmują szereg przedsięwzięć. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzeganie przepisów. Wspomagani przez kolegów z grupy „Speed” i policyjny dron realizowali działania „Bezpieczny Powiat”. Podczas nich obserwowali zachowania kierowców przywożących dzieci do szkoły, dojeżdżających do skrzyżowania ze znakiem STOP, a także przejeżdżających przez tereny zabudowane.

Sposób dowożenia dzieci do szkoły i zatrzymywanie się w jej rejonie, dostosowanie się do znaku STOP a także prędkość to elementy podlegające szczególnej kontroli, podczas działań „Bezpieczny Powiat” realizowanych w czwartek (28 kwietnia) na terenie powiatu krośnieńskiego. By jeszcze skuteczniej przeciwdziałać naruszeniom przepisów, policjantów drogówki wspomagali policjanci grupy Speed ze Świebodzina i policyjny dron obsługiwany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którzy z lotu ptaka wychwycili każde wykroczenie popełnione przez kierowcę. Informacja o naruszeniu przepisów przekazywana była do będących w pobliżu patroli, którzy po zatrzymaniu kierującego do kontroli drogowej, wyciągali wobec niego konsekwencje.

Policyjne działania rozpoczęły się w rejonie szkoły podstawowej gdzie funkcjonariusze przyglądali się, czy rodzice przywożący dzieci do szkoły zatrzymują pojazd w miejscu zgodnym z przepisami, dbając tym samym o ich bezpieczeństwo. Następnie, mundurowi skierowali siły na skrzyżowanie drogi krajowej numer 32 z drogą wojewódzką 286, w miejsce w którym dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Mundurowi swoją uwagę skupili na kierowcach zbliżających się do znajdującego się tam znaku STOP, który zobowiązuje dojeżdżających do skrzyżowania do zatrzymania pojazdu, przed wjazdem na drogę.  Jest to jeden z najważniejszych znaków w prawie o ruchu drogowym, którego lekceważenie może być niebezpieczne i skutkować nawet śmiercią. Podczas realizowanych w tym dniu działań, funkcjonariusze zwracali również uwagę na prędkość i zachowanie kierowców na drodze.  Wykorzystując do tego celu urządzenia do pomiaru prędkości, usytuowani byli w miejscowościach w których najczęściej dochodzi do łamania tego przepisu, a także wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wyższa prędkość znacznie wydłuża drogę hamowania, która w sytuacji pojawienia się na jezdni przeszkody może nie być wystarczająca aby jej uniknąć. Apelujemy do kierowców o rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjant z dronem
  • Policjantka wypisująca mandat
  • Policjant obsługujący konsolę sterującą dronem
  • Policyjne sygnały. Policjant w tle
  • Policjanci obsługujący konsolę sterującą dronem
  • Policjanci w radiowozie obsługujący konsolę sterującą dronem
  • Ekran videorejestratora
  • Policjanci w radiowozie ze stacja nadawczą i ekranem konsoli drona
  • Policjant obsługujący konsolę sterującą dronem

Film Krosno_DRON.mp4

Pobierz plik Krosno_DRON.mp4 (format mp4 - rozmiar 18.33 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony