Aktualności

Bądźmy ostrożni. Właśnie rozpoczyna się sezon motocyklowy

Data publikacji 29.03.2022

W ostatnim czasie na terenie powiatu zielonogórskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów dlatego zielonogórscy policjanci chcąc przeciwdziałać takim zdarzeniom przypominają o ostrożności i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy innych pojazdów także powinni pamiętać, że sezon motocyklowy, dzięki sprzyjającej pogodzie, już się rozpoczął.

Piękna pogoda sprzyja motocyklistom, którzy coraz liczniej pojawiają się na naszych drogach, dlatego zielonogórscy policjanci postanowili jak co roku przypomnieć o ostrożności i to nie tylko motocyklistom, ale także kierowcom innych pojazdów. Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, niestety nie wszyscy są wystarczająco ostrożni i przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Dlatego też policjanci wkrótce będą organizować działania w trosce o bezpieczeństwo użytkowników jednośladów. Celem takich działań będzie przede wszystkim zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.

Niestety policjanci odnotowali już w tym roku kilka zdarzeń z udziałem motocyklistów. W minioną niedzielę (27 marca) w Zielonej Górze na ulicy Wyszyńskiego doszło do wypadku drogowego z udziałem motocyklisty. Jak ustalili policjanci, kierujący samochodem osobowym wykonując manewr skrętu w lewo w ulicę Węgierską, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocykliście i doprowadził do zderzenia. Kierujący motocyklem trafił do szpitala – zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy. Natomiast kilka dni temu, na drodze krajowej numer 27 inny motocyklista zderzył się z samochodem dostawczym – nie zachował odpowiedniej odległości i wjechał w tył pojazdu. Na szczęście skończyło się na niegroźnych potłuczeniach.

Najczęściej popełniane wykroczenia przez kierujących:

  • Motorowerami:

- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- jazda lewym pasem ruchu
- nie sygnalizowanie manewrów
- nie używanie świateł

  • Motocyklami:

- przekroczenie prędkości
- niebezpieczna, ryzykowna jazda
- poruszanie się za blisko innych pojazdów
- gwałtowne zmiany pasa ruchu (jazda slalomem między pojazdami)

  • Pojazdami mechanicznymi:

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- nie sygnalizowanie manewrów

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • kolumna motocykli
  • Policjanci na motocyklach przygotowują się do jazdy
  • Motocykle zaparkowane na parkingu
Powrót na górę strony