Aktualności

Coraz cieplej za oknem, coraz więcej motocykli. Kierowcy uważajmy na siebie

Data publikacji 21.03.2022

Ładna pogoda „rozpoczęła” sezon na jednoślady, a co za tym idzie wypadki drogowe z udziałem motocykli. 22-latek bez uprawnień kategorii "A" potrącił motocyklem 75-letniego rowerzystę. W kolejnym zdarzeniu kierujący pojazdem osobowym 52-latek wymusił pierwszeństwo dla 58-letniego motocyklisty. Zwracajmy na siebie uwagę. Kierowcy jednośladami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu.

Słońce, coraz wyższe temperatury za dnia są nieodzownym sygnałem nadchodzącej wiosny. Ładna pogoda poprawia nastroje i otwiera sezon dla jednośladów. Są to zarówno motocykle jak i rowery. Oprócz przyjemności z jazdy są to niestety również i zagrożenia. W miniony weekend niestety doszło już do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem jednośladów.

Pierwszy z nich miał miejsce w piątek (18 marca) około godziny 15. Na drodze wojewódzkiej pomiędzy miejscowościami Skąpe a Radoszyn 22-letni kierujący motocyklem, z nieznanej na tę chwilę przyczyny, najechał na jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. W wyniku tego zdarzenia nieprzytomnego 75-latka Lotniczym Pogotowiem Ratunkowy zabrano do szpitala w Zielonej Górze. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący motocyklem młody mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowana tego typu pojazdami. W związku ze spowodowaniem wypadku drogowego oraz za kierowaniem pojazdem pomimo braku wymaganych uprawnień czeka go teraz sprawa przed świebodzińskim sądem.

Drugie zdarzenie miało miejsce w sobotę (19 marca) w Świebodzinie. Na ulicy Słowiańskiej 52-letni kierujący samochodem osobowym marki Toyota, chcąc skręcić na parking przy markecie, nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z naprzeciwka motocyklem 58-latkowi. W wyniku tego zdarzenia kierujący jednośladem trafi do szpitala. Tu również, w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego kierującego pojazdem osobowym czeka sprawa przed sądem.

Z obu zdarzeń, przede wszystkim, pojawia się jedna ważna konkluzja. To kierujący jednośladami podczas zdarzeń drogowych narażeni są na największe konsekwencje zdrowotne. Dlatego też warto pamiętać – przygotuj pojazd do sezonu i jedź ostrożnie – od tego może zależeć Twoje życie. Pozostałym uczestnikom ruchu drogowego przypominamy, że zarówno rowerzyści jak i motocykliści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • Rozbity motocykl na poboczu drogi
  • Radiowóz w miejscu wypadku z udziałem motocykla
  • Miejsce potrącenia rowerzysty
  • Uszkodzony rower po zdarzeniu drogowym
  • Miejsce potrącenia rowerzysty
  • Uszkodzony motocykl
Powrót na górę strony