Aktualności

Trzy miesiące aresztu dla 29-latka mężczyzny – w tle kradzieże u jubilera, w drogerii czy zniszczenie mienia

Data publikacji 07.02.2022

Kradzież biżuterii i telefonu ze sklepu jubilerskiego, groźby pozbawienia życia, kradzież kosmetyków z drogerii, a także zniszczenie elewacji budynku - to czyny o które podejrzany jest 29– latek. Łączna wartość poniesionych przez pokrzywdzonych start to ponad 5 tysięcy złotych. Mężczyzna za swoje zachowanie będzie odpowiadał w warunkach recydywy. Prokurator po zaostrzeniu zarzutów dotyczących kradzieży wystąpił z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec 29-latka tymczasowego aresztowania, do którego przychylił się sąd. Mężczyzna kolejne miesiące spędzi w areszcie.

Do zniszczenia elewacji budynku poprzez wykonanie napisu sprayem doszło w poniedziałek (24 stycznia), wówczas 29-latek został zatrzymany na gorącym uczynku przez kryminalnych z gubińskiego komisariatu. Z uwagi, iż jest to czyn ścigany na wniosek pokrzywdzonego, by mężczyzna mógł za niego odpowiedzieć, koniecznym było otrzymanie zgłoszenia od uprawnionej osoby. W złożonym w późniejszym czasie zawiadomieniu, właściciel wycenił straty na ponad 1700 złotych. Kilka dni później (1 lutego) w sklepie jubilerskim doszło do kradzieży łańcuszków i telefonu komórkowego o łącznej wartości około 2400 złotych. Sprawa przekazana została do realizacji policjantom referatu kryminalnego, którzy w wyniku ustaleń wytypowali osobę, która mogła dopuścić się tego czynu. Okazał się nim 29-latek, który kilka dni wcześniej dokonał zniszczenia mienia. Ponadto po wyjściu ze sklepu groził on członkowi rodziny właściciela sklepu pozbawieniem życia, za co grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie była to jego pierwsza kradzież w tym sklepie jubilerskim, a zebrany wówczas materiał dowodowy pozwolił na przesłanie akt sprawy wraz z aktem oskarżenia do sądu. Usłyszał on zarzut dokonania kradzieży łańcuszków i bransoletki o łącznej wartości ponad 5 tysięcy złotych. Za ten czyn będzie odpowiadał przed sądem w warunkach recydywy. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności. Ostatnie zdarzenie miało miejsce w środę (2 lutego). Mężczyzna po wejściu do drogerii, zabrał z półek perfumy i włożył je do kieszeni spodni, po czym wyszedł ze sklepu. Łączna wartość start to ponad 850 złotych. Informacja o zdarzeniu została zgłoszona w gubińskim komisariacie. Tego samego dnia policjanci prewencji zatrzymali 29-latka na jednej z ulic w Gubinie.

Podczas przesłuchania usłyszał zarzuty zniszczenia elewacji budynku, gróźb karalnych, kradzieży łańcuszków i telefonu komórkowego ze sklepu jubilerskiego oraz kradzieży perfum z drogerii. Przy czym w przypadku kradzieży i zniszczenia mienia będzie on odpowiadał w warunkach recydywy. W piątek ( 4 lutego) został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim, gdzie prokurator po zapoznaniu się z materiałami spraw i ich analizie podjął decyzję o zmianie zarzutów dotyczących kradzieży kwalifikując je w obu przypadkach jako kradzież szczególnie zuchwałą dokonaną w warunkach recydywy. Ponadto podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 29-latka tymczasowego aresztowania. Mężczyzna kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.6 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony