Aktualności

Policjanci dbają o bezpieczne ferie

Data publikacji 27.01.2022

Policjanci w ramach działań "Bezpieczne Ferie” codziennie przeprowadzają szereg spotkań i rozmów na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. W trakcie ferii mundurowi dbają także o bezpieczeństwo na drogach powiatu oraz przestrzegają najmłodszych przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.

Jak co roku, nowosolscy policjanci w czasie ferii zimowych odwiedzają zimowiska dla dzieci i młodzieży na terenie całego powiatu, przypominając o zasadach bezpieczeństwa. Podczas spotkań dzielnicowi oraz policjanci do spraw nieletnich podkreślają dzieciom i młodzieży, że ich bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od tego, jak sami się zachowują. Mundurowi uczulają najmłodszych mieszkańców powiatu nowosolskiego na zachowania, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu, a w razie pojawienia się problemu, jak sobie z nim poradzić. Policjanci omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa rozpoczynając od prawidłowego przejścia przez ulicę na oblodzonych drogach, poprzez bezpieczną zabawę, podając przykłady, w jaki sposób należy się bawić na śniegu, żeby nikomu nie stała się krzywda. Dzieciom przypominano również o bezpieczeństwie w domu, przestrzegano przed zabawą na lodzie w okresie zimowego wypoczynku. Oprócz działań profilaktycznych, mundurowi prowadzili również wzmożone działania kontrolno – prewencyjne. Głównym celem działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas trwania wypoczynku zimowego oraz uświadomienie i przybliżenie im istniejących zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w trakcie ferii zimowych.

POLICJANCI APELOWALI DO DZIECI, ABY PRZESTRZEGAŁY PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA:

 1. Do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca: place zabaw, boiska oraz różne tereny rekreacyjne – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych i tramwajowych.
 2. Nie wchodź na lód zamarzniętych: jezior, stawów, rzek – pod wpływem ciężaru twojego ciała lód może się załamać.
 3. Nie zjeżdżaj na sankach z górek, będących przy drogach i zbiornikach wodnych.
 4. Nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody – możesz spowodować wypadek.
 5. Przed wyjściem na dwór informuj swoich rodziców bądź opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywać oraz o której planujesz swój powrót.
 6. Wracaj do domu o czasie ustalonym z rodzicami bądź opiekunami – przed zapadnięciem zmroku.
 7. Nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczaj ich do mieszkania.
 8. Pozostając sam w mieszkaniu ostrożnie obchodź się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.
 9. Bądź ostrożny wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne mogą być niebezpieczne.
 10. Po zapadnięciu zmroku zawsze noś przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe.

Życzymy udanej zabawy podczas ostatniego weekendu ferii zimowych 2022!


młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 • Policjantka i policjant rozmawiają z grupą dziec
 • Plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie ferii
 • Policjant przemawia do dzieci
Powrót na górę strony