Aktualności

Katalizatory odzyskane przez lubuskich policjantów. Dwaj mężczyźni zatrzymani na gorącym uczynku

Data publikacji 24.01.2022

Zielonogórscy policyjni wywiadowcy zatrzymali w miniony weekend dwóch mężczyzn, którzy na widok policyjnego patrolu usiłowali w pośpiechu odjechać z parkingu. Jak się okazało w swoim samochodzie ukrywali trzy odcięte katalizatory oraz narzędzia służące do takich kradzieży. Obydwaj mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące.

Kradzieże katalizatorów z pojazdów to od kilku miesięcy wyjątkowo dokuczliwy przestępczy proceder. W ciągu jednej nocy przestępcy potrafią zdemontować katalizatory z kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Najczęściej giną urządzenia z samochodów dostawczych, gdzie jeden katalizator jest wart od kilku do nawet 10 tysięcy złotych. Pomimo tego, że przestępcy działają najczęściej w nocy, w miejscach odosobnionych, a kradzież zajmuje im kilka minut, zielonogórscy policjanci mają na swoim koncie sukcesy w zatrzymywaniu przestępców na gorącym uczynku i odzyskiwaniu skradzionego mienia.

Podobnie jak w miniony weekend, kiedy w nocy z piątku na sobotę (21/22 stycznia) zielonogórski policyjny patrol zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy usiłowali w pośpiechu odjechać z parkingu osiedlowego na widok policyjnego radiowozu. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. W samochodzie odnaleźli trzy odcięte katalizatory, elektronarzędzia i między innymi kilkanaście brzeszczotów do cięcia metalu. Na dachu zamontowany był napis „TAXI”, który miał służyć odwróceniu uwagi.

W zatrzymanym samochodzie znajdowało się dwóch obywateli Gruzji 38-latek i 39-latek, którzy od 2021 roku przebywają na terenie naszego kraju. Nie kryli zdenerwowania zatrzymaniem przez patrol. Jeden z mężczyzn nie miał dokumentów – policjanci jednak skutecznie ustalili jego tożsamość – jak się okazało jest on poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Świeciu do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa przeciwko mieniu. Obydwaj zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.

Zatrzymani mężczyźni zostali przesłuchani i usłyszeli po 3 zarzuty kradzieży. Za kradzież cudzego mienia kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzani nie przyznali się do winy i nie chcieli składać wyjaśnień. Jednakże dzięki materiałom dowodowym zebranym przez policjantów Sąd Rejonowy w Zielonej Górze przychylił się do wniosku Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze i zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy wobec obu mężczyzn. 

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony