Aktualności

Brak ostrożności na przejeździe kolejowym mógł zakończyć się tragicznie

Data publikacji 19.01.2022

Jak ważne jest zachowanie ostrożności przy przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy, przekonał się o tym kierowca forda. Mężczyzna sugerując się sygnalizacją świetlną i nie zwracając uwagi na informacje umieszczone pod znakiem STOP, wjechał na przejazd kolejowy w Pliszce, do którego jak się okazało zbliżał się pociąg osobowy. Kierujący chcąc uniknąć zderzenia zaczął działać, kończąc jazdę na międzytorzu. Na szczęście zachowanie kierowcy zauważył maszynista i w porę zatrzymał skład pociągu. Wstrzymano ruch kolejowy na trasie Budachów - Świnoujście. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sprawa będzie miała finał w sądzie.

W sobotę (15 stycznia) policjanci krośnieńskiej drogówki otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że pojazd utknął na przejeździe kolejowym. Sytuacja mogła zakończyć się tragicznie, na szczęście do zderzenia z pociągiem nie doszło i nikomu nic się nie stało. Po przybyciu na miejsce okazało się, że 56-letni kierowca forda mondeo jadąc drogą w kierunku Sulęcina, sugerując się sygnalizatorem i nie zwracając uwagi na informacje znajdujące się pod znakiem STOP, nie dostosował się do znaku nakazującego zatrzymanie się i wjechał na przejazd kolejowy w miejscowości Pliszka, do którego jak się okazało zbliżał się pociąg osobowy relacji Płaszów - Świnoujście. Kierujący po zauważeniu nadjeżdżającego z prawej strony pociągu, zaczął hamować, w wyniku czego wpadł w poślizg  i po gwałtownym skręceniu kierownicą, chcąc uniknąć zderzenia  z pojazdem szynowym, wjechał na międzytorze. Wjeżdżający na przejazd samochód, a także miejsce jego zatrzymania się, widział także maszynista, który chwilę wcześniej zbliżając się do przejazdu sygnalizował dźwiękiem swój przyjazd. Ponadto z uwagi na uszkodzony sygnalizator, zmniejszył prędkość do 20 kilometrów na godzinę, co pozwoliło mu w porę zareagować i zatrzymać pociąg by nie doszło do kontaktu między pojazdami.  Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sytuacja ta spowodowała wstrzymanie ruchu kolejowego na trasie Budachów - Świnoujście, co wiązało się z opóźnieniami pociągów, które na tej trasie z uwagi na zaistniałą sytuację również zostały zatrzymane. Przybyła na miejsce komisja kolejowa po obejrzeniu usytuowania pojazdu, wyłączyła z ruchu jeden z torów, wznawiając ruch kolejowy. Na miejsce wezwano pomoc drogową, która usunęła pojazd. W toku dalszych czynności okazało się, że od września ubiegłego roku, 56-latek nie posiada dowodu rejestracyjnego od forda mondeo, gdyż został on zatrzymany za brak badań technicznych pojazdu. Z uwagi na popełnione przez kierującego wykroczenia, policjanci odstąpili od mandatowego zakończenia sprawy, celem skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Mając powyższe zdarzenie na uwadze, apelujmy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego i przejeżdżaniu przez niego. Bez względu na to czy przejazd jest strzeżony, czy też nie, należy zmniejszyć prędkość do takiej, która w razie nagłej sytuacji pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu, a także zwracać uwagę na znaki i informacje umieszczone przy przejeździe. Ponadto zawsze obserwujmy tory, gdyż może okazać się, że jedzie po nich pociąg, a z powodu awarii czy też błędu ludzkiego, zapory nie zostały opuszczone. Pamiętajmy - życie mamy tylko jedno!

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony