Aktualności

Lubuscy policjanci gotowi do zapewnienia bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

Data publikacji 14.01.2022

Najbliższe dwa tygodnie upłyną dla lubuskich stróżów prawa pod kątem wzmożonych działań na rzecz bezpieczeństwa młodszych i starszych uczniów szkół, bowiem od piątku (14 stycznia) rozpoczynają się ferie zimowe. Policjanci drogówki będą kontrolować autokary wyruszające na zimowiska oraz służyć pomocą wszystkim zmotoryzowanym. Profilaktycy będą natomiast odwiedzać najmłodszych podczas półkolonii i rozmawiać o bezpiecznych zachowaniach – w domu, szkole, na drodze czy w internecie. Zrobimy wszystko, aby każdy uczeń mógł cieszyć się odpoczynkiem, ale i mieć przekonanie, że jest bezpieczny. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszych!

Ruszają upragnione przez młodszych i starszych uczniów ferie zimowe. To dobry moment, aby odpocząć i złapać oddech po miesiącach intensywnej nauki szkolnej. Najbliższe dwa tygodnie będą naznaczone zabawą, beztroską czy aktywnością na świeżym powietrzu. Ważne, aby rozpoczynające się ferie nie obfitowały w niebezpieczne zachowania czy zagrożenia, a upłynęły spokojnie i bezpiecznie. Podobnie jak uczniowie, rodzice czy organizatorzy zimowego wypoczynku, do ferii przygotowani są również lubuscy policjanci. Dla nich zbliżający się okres to czas wzmożonych działań na rzecz bezpieczeństwa młodszych i starszych uczniów.

Policjanci ruchu drogowego będą bacznie przyglądać się zachowaniom kierowców jadących po lubuskich drogach. Liczne patrole mundurowych „w białych czapkach” koncentrować będą się nie tylko na głównych arteriach komunikacyjnych naszego województwa, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu – wszędzie tam gdzie obecność policjantów drogówki jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa. Kontrolowana będzie prędkość z jaką poruszają się pojazdy, stan psychofizyczny i uprawnienia kierowców, a także stan techniczny pojazdów. Będziemy sprawdzać, jak przewożeni będą pasażerowie, zwłaszcza ci najmłodsi. Przypominamy również, że podobnie jak w wakacje, w każdej lubuskiej komendzie Policji możemy zgłosić wyjazd autokaru, którym nasze dzieci będą podróżować na zimowiska. Policjanci ruchu drogowego skontrolują stan techniczny takiego pojazdu, uprawnienia, czas pracy czy stan psychofizyczny kierowcy. Wszystko po to, aby dzieci i ich rodzice byli pewni, że bezpiecznie dojadą do celu.

W wielu miejscach odbędą się półkolonie. Wspólnie ze strażakami, pracownikami inspekcji sanitarnej i innymi służbami policjanci  sprawdzać przestrzeganie przepisów przez organizatorów i warunki, w jakich przebywają uczestnicy półkolonii. Tam także pojawiać będą się policyjni profilaktycy, którzy będą rozmawiać z najmłodszymi o bezpiecznych zachowaniach – w domu, na drodze, szkole czy internecie. Nie zapominajmy o dostępie młodych do „sieci”. To już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez internet kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry i zdarza się, że docierają do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Pamiętajmy o informowaniu dziecka o szkodliwych konsekwencjach korzystania z internetu, kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni i możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron internetowych.

Sprawdzane będą również sklepy, w którym można kupić alkohol. Każdorazowo policjanci będą informować handlowców o konsekwencjach udostępniania produktów alkoholowych osobom nieletnim. Zgodnie z prawem sprzedawcy oraz właściciele sklepów, którzy nie przestrzegają ustawowego zakazu sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, ryzykują utratę zezwolenia na sprzedaż tych produktów. Każdy dorosły powinien reagować na próbę nabycia alkoholu przez nieletnich, ale to sprzedawcy najczęściej decydują czy trafia on w ich ręce czy nie. W dużej mierze na drodze młodego człowieka do alkoholu stoi sprzedawca.

Sprawmy wspólnie, aby tegoroczne ferie zimowe upłynęły pod znakiem odpoczynku, radości, zabawy, ale również bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Uważajmy na siebie i na bliskich. Miłego, zimowego wypoczynku!

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

video: młodszy aspirant Mateusz Sławek

 • Policjantka i strażnik miejski, a w tle zamarznięty staw.
 • Policjantka podczas sprawdzania urządzeń na placu zabaw.
 • Policjantka, a w tle rzeka.
 • Policjant drogówki sprawdza oświetlenie autokaru.
 • Ulotki prewencyjne dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu osobo nieletnim.
 • Policjanci drogówki podczas kontroli prędkości jadących pojazdów.
 • Policjant podczas kontroli trzeźwości kierującego - trzyma w dłoniach alkotest.
 • Policjant podczas kontroli opon w pojeździe.
 • Policjant sprawdza grubość pokrywy lodowej na jeziorze.
 • Policjant wskazuje na zamarznięte jezioro.
 • Elementy odblaskowe na ręce dziecka.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.86 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony