Aktualności

Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Data publikacji 13.01.2022

W ciągu ostatnich dni temperatura powietrza znacznie się podwyższyła, co spowodowało, że lód stał się kruchy i niebezpieczny. Na taki lód w żadnym wypadku nie wolno wchodzić. Nowosolscy policjanci przypominają, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragedią.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przypominają o niebezpiecznych skutkach wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Zwłaszcza teraz, gdy ostatnie dni przyniosły nam słoneczną pogodę, pokrywy lodu stają się kruche, przez co przemieszczanie się po nich jest bardzo niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci lub przemieszczają się wędkarze, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach.

PAMIĘTAJ - Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

- W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.

- Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

- W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112).

- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.

- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.

- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

  • radiowóz stoi przy jeziorze
  • policjant wskazuje coś przy jeziorze
  • policjant i radiowóz przy jeziorze
Powrót na górę strony