Aktualności

Nie ma przyzwolenia na akty wandalizmu. Dwie osoby usłyszały zarzuty za uszkodzenie szopki bożonarodzeniowej

Data publikacji 11.01.2022

W wyniku podjętych czynności policjanci Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji w Lubsku szybko ustalili i zatrzymali dwie osoby podejrzane o uszkodzenie figur szopki bożonarodzeniowej. 22 -latka i 24 -latek usłyszeli zarzuty uszkodzenia i kradzieży mienia oraz obrazy uczuć religijnych. Może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (8 stycznia) rano oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o uszkodzeniu szopki bożonarodzeniowej, która ustawiona była w centrum miejscowości Jasień. Na miejsce udali się policjanci, którzy potwierdzili, że figury znajdujące się w szopce zostały uszkodzone oraz skradziony został pastorał. Figura przedstawiająca postać Matki Boskiej miała odłamane dłonie, figurze przedstawiającej Świętego Józefa w dłonie wetknięto butelkę po piwie, uszkodzona została również figura przedstawiająca wielbłąda. Wartość strat wstępnie oszacowano na kwotę nie mniejszą niż 5 tysięcy złotych.

W czynności zaangażowani byli funkcjonariusze kryminalni z Komisariatu Policji w Lubsku. W wyniku podjętych działań tego samego dnia (08 stycznia) ustalili i zatrzymali dwie osoby podejrzane o dokonanie opisanych czynów, do których miało dojść 7 stycznia. Kobieta i mężczyzna, mieszkańcy powiatu żarskiego trafili do policyjnego aresztu. W poniedziałek (10 stycznia) w Prokuraturze Rejonowej w Żarach usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia, kradzieży pastorału oraz obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej. 

22-latka oraz 24-latek za swoje zachowanie odpowiedzą teraz przed Sądem. Może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała wobec nich dozór. 

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policjant z zatrzymanym mężczyzną w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych
  • Policjant z zatrzymaną kobietą w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych
  • Szopka bożonarodzeniowa wraz z figurami Matki Boskiej, dwóch owiec, osła i Jezusa Chrystusa leżącego w żłobie
Powrót na górę strony