Aktualności

Bądź czujny w Internecie. Nie stań się łatwym celem oszustów

Data publikacji 30.12.2021

Mimo wielu dostępnych informacji na temat działania sprawców oszustw, w dalszym ciągu ktoś staje się ich ofiarą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić co kieruje nami, że bez zastanowienia, wykonujemy polecenia wydawane przez nieznaną nam osobę i godzimy się na działanie według jej zasad. Pamiętaj, klikając w linka niewiadomego pochodzenia, udostępniasz dostęp do konta i tracisz pieniądze. Nie bądź łatwym celem i bądź czujny.

O oszustwach, których ofiarami stają się osoby wystawiające przedmiot do sprzedaży, pisaliśmy wielokrotnie. Niestety mimo to w dalszym ciągu sprawcom udaje się osiągnąć cel i docierają do osób, których okradają. Nie da się jednoznacznie stwierdzić co kieruje nami, że bez zastanowienia, mimo iż nie znamy mechanizmu działania sposobu oferowanego przez nieznaną nam osobę, godzimy się na niego i wykonujemy przekazywane polecenia. Niestety brak ostrożności skutkuje dla nas zamiast zysku, stratą finansową i to czasami bardzo dotkliwą.

Co zatem powinno wzbudzić czujność:

 • szybka odpowiedź przesłana poprzez komunikator na złożoną przez ciebie ofertę sprzedaży;  
 • sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego, a także namowa do skorzystania z proponowanej formy;
 • pomoc oferowana w przeprowadzeniu transakcji;
 • propozycja ze strony kupującego co do zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy;
 • przesłanie przez kupującego linka z informacją, że klikając na niego będzie możliwość odebrania od kupującego pieniędzy za wystawiony towar;
 • otrzymanie ponaglających pytań dotyczących wykonanych czynności bądź odbioru pieniędzy.

Co jest dla nas zgubne, a także czego nie powinniśmy robić decydując się na sprzedaż przez Internet:

 • podstawowym błędem osób decydujących się na sprzedaż rzeczy przez  Internet,  jest brak wiedzy na temat sposobów w jakich może odbyć się transakcja na danym portalu aukcyjnym i przyznawanie się do tego kupującemu;
 • brak ostrożności;
 • korzystanie z formy płatności sugerowanej przez nieznajomego i wykonywanie poleceń wydawanych przez niego;
 • wchodzenie w link niewiadomego pochodzenia, który przekierowuje na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku i podać kod weryfikacyjny.
  Wykonując wszystkie te czynności umożliwiamy dostęp do konta i wypłacenie z niego pieniędzy.

To od ciebie i twojej świadomości zależy czy staniesz się ofiarą oszusta. Pamiętaj, żeby ciągle pogłębiać wiedzę w tym zakresie, bo sprawcy nie poprzestają udoskonalać swoich metod i pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim 

Powrót na górę strony