Aktualności

Skuteczny pościg transgraniczny zakończony zatrzymaniem podejrzanych. Profesjonalna współpraca policjantów z Polski i Niemiec

Data publikacji 16.11.2021

Dzięki szybkiej wymianie informacji z Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, policjanci z żarskiej komendy po pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn uciekających przed niemieckimi funkcjonariuszami. Są oni podejrzani o paserstwo, posiadanie środków odurzających oraz nie zatrzymanie się do kontroli drogowej.

W nocy z piątku na sobotę (12/13 listopada) dyżurny żarskiej jednostki otrzymał informację z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, że niemieccy funkcjonariusze prowadzą pościg transgraniczny za pojazdem marki Volvo. Kierujący tym samochodem nie zatrzymał się do kontroli na terenie Niemiec. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd przejechał granicę w Łęknicy i udał się w kierunku Tuplic i Lubska. Miał poruszać się z podczepioną przyczepką pochodzącą z kradzieży. Dyżurny natychmiast skierował patrol w ten rejon. Policjanci na terenie gminy Brody zauważyli opisywany samochód i przystąpili do działania, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe rozpoczynając pościg. Kierujący volvo nie reagował kontynuując ucieczkę drogą wojewódzką numer 289 w kierunku Lubska. Funkcjonariusze nie odpuszczali i wybierając bezpieczny moment, wyprzedzili pojazd, zmuszając kierującego do zatrzymania. Z volvo wybiegło dwóch mężczyzn, których policjanci zatrzymali po krótkim pościgu. Na miejsce dotarli niemieccy funkcjonariusze, którzy potwierdzili, że pojazd nie zatrzymał się do kontroli, a przyczepka oraz znajdujący się na niej komplet kół, pochodzą z kradzieży. Podczas przeszukania samochodu policjanci znaleźli niewielkie pudełko, w którym znajdowała się marihuana. Narkotyki zostały znalezione również w mieszkaniu jednego z zatrzymanych. Susz, którego wstępne badanie wykazało, że jest to marihuana, został zabezpieczony do dalszych badań laboratoryjnych. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a następnie zostali przesłuchani. 33-latek usłyszał zarzuty paserstwa oraz nie zatrzymania się do kontroli, 34-latek odpowie za posiadanie środków odurzających oraz paserstwo. Mężczyznom może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Szybka wymiana informacji z naszymi zachodnimi sąsiadami ma decydujące znaczenie w tego typu działaniach. Odzyskane mienie zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu i trafi do właściciela.

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony