Aktualności

Osobom bezdomnym można pomóc – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 10.11.2021

W związku z coraz niższymi temperaturami warto pamiętać o ludziach bezdomnych. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aby nie doszło do tragedii, policjanci uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia.

Pogoda za oknem może nie jest jeszcze specjalnie zimowa, jednak należy pamiętać, że również niewielki mróz, czy nawet kilka stopni powyżej zera, to warunki które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie jest w tej kwestii osamotniona. Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

 

aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • Policjanci podczas sprawdzania opuszczonych budynków.
  • Policjant podczas sprawdzania miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Naszywka Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich na policyjnym mundurze.
  • Policjant podczas sprawdzania miejsca, w którym mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjanci podczas sprawdzania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjant świeci latarką i sprawdza miejsce, w którym mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjant schodzi po schodach i świeci latarką.
  • Policjant świeci latarką w miejscu, w którym mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjanci podczas sprawdzania miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Film VID.mp4

Pobierz plik VID.mp4 (format mp4 - rozmiar 12.88 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony