Aktualności

„Niechronieni” chronieni przez policjantów

Data publikacji 22.10.2021

Jesień to szczególny czas, w którym ze względu na zmienne warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmrok, dużo mówi się o konieczności noszenia odblasków oraz o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. To jak wygląda relacja kierowca - pieszy i w jakim stopniu respektują oni obowiązujące przepisy, sprawdzali policjanci krośnieńskiej drogówki podczas działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

W czwartek (21 października) policjanci krośnieńskiej drogówki prowadzili działania  „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa i ograniczenie wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg, poprzez dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcja ta ukierunkowana była na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Mundurowi usytuowani w rejonach przejść dla pieszych obserwowali czy piesi przechodzą w miejscach do tego wyznaczonych,  czy swoim zachowaniem sami nie stwarzają zagrożenia, a także czy respektują obowiązujący ich zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię. Ponadto w celu zwiększania bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, rozdawali pieszym i rowerzystom opaski odblaskowe przypominając o celu i zasadach ich noszenia. Kontroli poddawani byli również kierujący, w szczególności to czy zmniejszają prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, a przede wszystkim czy ustępują pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującego się na nim. W ramach prowadzonych działań, funkcjonariusze kontrolowali także uprawnienia do kierowania, ważność dokumentów pojazdu oraz jego stan techniczny, a w przypadku rowerzystów ich stan trzeźwości i wyposażenie roweru. Policjanci zadania realizowali również poza terenem zabudowanym. Przemieszczając się między miejscowościami obserwowali czy piesi idą właściwą stroną jezdni i czy po zmierzchu mają w widocznym miejscu elementy odblaskowe, których noszenie znacznie poprawia ich bezpieczeństwo na drodze.

Mając na względzie jesienną zmienność warunków na drogach, apelujemy o przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek. Będąc pieszym pamiętaj, żeby przed wejściem na przejście upewnić się, że możesz to zrobić w bezpieczny sposób, nie korzystaj z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia na jezdnię, zawsze bądź czujny i stosuj zasadę WIDZĘ I SŁYSZĘ. Spraw także byś stał się bardziej widoczny dla kierującego i noś przy torebce, plecaku czy też na kurtce elementy odblaskowe. Stosowanie ich zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Nie zapomnij o nich także, gdy jesteś po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Apelujemy również do rowerzystów, by poza wyposażeniem roweru w oświetlenie, zadbali także o siebie. Każdy odblask sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców, dla których jazda  po zmroku, po mokrej nawierzchni i przy silnym wietrze wymaga skupienia i koncentracji.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjant przekazuje odblask pieszemu
  • policyjna czapka i odblask w radiowozie
  • policjant zatrzymuje pojazd do kontroli
  • policjant prowadzi kontrolę drogową
  • policjant prowadzi kontrolę drogową
  • policjant wypisuje mandat
  • radiowóz stoi w pobliżu przejścia dla pieszych
  • policjant przekazuje odblask rowerzyście
  • policjant kontroluje prędkość pojazdów
Powrót na górę strony