Aktualności

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 13.10.2021

Bezpieczeństwo seniorów jest bardzo ważną kwestią, dlatego funkcjonariusze z żarskiej komendy włączyli się w obchody XXII Lubuskiego Tygodnia Seniora. Podczas spotkania rozmawiano o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz jak ustrzec się przed działaniem oszustów.

Policjanci z żarskiej komendy czynnie włączyli się w obchody XXII Lubuskiego Tygodnia Seniora.  We wtorek (12 października) uczestniczyli w spotkaniu z osobami starszymi w Dziennym Domu Seniora Plus w Żarach. Funkcjonariusze rozmawiali o metodach działania oszustów oraz o tym, jak się ustrzec przed nieuczciwymi osobami. Przestrzegali także przed oszustami podszywającymi się pod policjantów, pracowników gazowni, czy poczty. Podczas spotkania wyemitowano film profilaktyczny „Dekalog Bezpiecznego Seniora”, w którym głosu udzielił aktor Aleksander Machalica, wspierając działania profilaktyczne Lubuskiej Policji „Seniora nie oszukasz!”.

Jak pokazują przypadki oszukanych osób, w Polsce ciągle jeszcze dochodzi do sytuacji, w których osoby starsze tracą swój majątek. Takie spotkania zatem są bardzo potrzebne, aby uczulać i przypominać seniorom o tego typu niebezpieczeństwach. Ważną kwestią poruszaną podczas wizyty było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz odblaski. Policjanci przypominali o tym, że tak mały element umieszczony na wierzchniej części odzieży może uratować życie. Każdy senior otrzymał opaskę odblaskową (ich zakup został sfinansowany ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta Żary na programy profilaktyczne i prewencyjne).

 

Seniorze pamiętaj!

- Nie podawaj swoich danych osobowych nieznajomym.

- Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz.

- Zachowaj czujność w przypadku odebrania telefonu od osoby mówiącej o wypadku bliskiej Tobie osoby.

- Jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania nie pozostawiaj go ani na chwilę samego.

- Nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami.

- Podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość ( najlepiej zanim go wpuścisz do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji w, której podaje, że pracuje).

- Zwróćmy również uwagę na to, co podpisujemy  przy zawieraniu  umów z przedstawicielami różnych firm.

 

Komisarz Aneta Berestecka

komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • policjanci na spotkaniu z seniorami
  • policjanci na spotkaniu z seniorami
  • odblask trzymany w ręce
Powrót na górę strony