Aktualności

Młodzież w góry miał zabrać niesprawny autokar. Policjanci na to nie pozwolili

Data publikacji 08.10.2021

Niesprawny układ pneumatyczny, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz nadmierna korozja konstrukcji pojazdu – to tylko część usterek autokaru, który miał przewieźć kilkudziesięciu uczniów na wycieczkę. Na szczęście policjanci zadbali o bezpieczeństwo podróżujących i nie dopuścili pojazdu do jazdy. Mundurowi z nowosolskiej drogówki zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru, a kierującego ukarali mandatem karnym.

Zgłoszenia do nowosolskich policjantów dotyczące kontroli autokarów przynoszą wymierny efekt. Organizatorzy wyjazdów dla dzieci i młodzieży dbają o ich bezpieczeństwo, zgłaszając potrzebę przeprowadzenia kontroli pojazdów. Funkcjonariusze drogówki systematycznie kontrolują autobusy, aby zapobiec ewentualnym zdarzeniom drogowym. Stan techniczny taki jak zużycie opon, sprawność systemów hamowania i kierowania, oświetlenie oraz wyposażenie pojazdu w apteczki i gaśnice, a także trzeźwość kierujących oraz wymagana dokumentacja muszą być bez zarzutów, aby autokar mógł wyruszyć z dziećmi na wycieczkę.

W zeszłym tygodniu policjanci skontrolowali autobus, który miał zawieźć młodzież na wycieczkę. Podczas kontroli okazało się, że pojazd ma niesprawny układ pneumatyczny, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz nadmierną korozję konstrukcji. Mając świadomość jak tragiczna w skutkach mogłaby się okazać podróż takim autokarem, policjanci nie dopuścili go do dalszej jazdy i zatrzymali dowód rejestracyjny. Ponadto kierowca został ukarany mandatem karnym. Po kontroli przewoźnik, podstawił drugi, sprawny autobus, którym uczniowie pojechali na wycieczkę.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko bezpiecznie dojechało do celu, ZGŁOŚ KONTROLĘ AUTOKARU! Policjanci pojawią się w miejscu wyjazdu i sprawdzą stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty. Kontrolę można zgłosić:

- w dni powszednie w godzinach od 7.30 do 15.30 w Wydziale Ruchu Drogowego pod numerem telefonu: 47 7933246 lub 47 7933247,

- w dni wolne i święta u dyżurnego jednostki pod numerem 47 7933211 lub 112.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Powrót na górę strony