Aktualności

Podrabiana odzież zabezpieczona przez policjantów i strażników granicznych

Data publikacji 05.10.2021

Policjanci z Żar oraz strażnicy graniczni z Tuplic, w wyniku wspólnych działaniach, zabezpieczyli prawie 300 sztuk odzieży, obuwia i torebek z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to co najmniej 110 tysięcy złotych.

W niedzielę (3 października) żarscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic, w wyniku wspólnych działań, zabezpieczyli podrabiany towar. To blisko 300 sztuk koszulek, bluz, spodenek, spodni, torebek oraz obuwia sportowego, na których bezprawnie umieszczone było logo różnych znanych, światowych marek. „Trefny” towar znajdował się na dwóch stoiskach handlowych w przygranicznej Łęknicy. Do sprzedaży oferowali go mężczyźni w wieku 39 i 20 lat - mieszkańcy powiatu żarskiego. Szacunkowa wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to co najmniej 110 tysięcy złotych. Osoby, które je sprzedawały zostały już wstępnie przesłuchane. Ponadto mężczyźni zostali ukarani mandatami za brak działalności gospodarczej. Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:

Artykuł 305: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ustępie 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

 

Powrót na górę strony