Aktualności

Świadomy senior to bezpieczny senior. Uważajmy na oszustów!

Data publikacji 04.10.2021

Oszuści działający metodą „na wnuczka" i „na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Policjanci przestrzegają Polaków przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Nowosolscy policjanci odwiedzili seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas spotkania funkcjonariusze opowiadali o próbach oszustw metodą „na wnuczka”. Policjanci apelowali do zgromadzonych osób, aby w miarę możliwości przekazywali pozyskane informacje dla rodziny i znajomych, by uchronić ich przed tego typu przestępstwami. Na zakończenie spotkania policjanci wręczyli wszystkim uczestnikom ulotki informacyjne, z którymi zobligowali się zapoznać. Starsi ludzie dzięki cyklicznym spotkaniom z policjantami stają się coraz bardziej świadomi. Większa świadomość seniorów pozwoli unikać sytuacji, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

- W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów;

- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych;

- Zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc;

- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym także z zagranicy grożą utratą pieniędzy;

- Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści.

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Powrót na górę strony