Aktualności

Z ponad 2 promilami za kierownicą ciężarówki - niebezpieczną jazdę przerwali dzielnicowi

Data publikacji 30.09.2021

Kierujący ciężarówką wraz z naczepą jadąc po drodze krajowej numer 29, miał problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy i co chwilę zjeżdżał na pobocze. Jego nieodpowiedzialne zachowanie zauważyli dzielnicowi, którzy niezwłocznie przystąpili do zatrzymania kierowcy. Jak się okazało 47-latek miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Sprawa będzie miała finał w sądzie.

Do zatrzymania kierującego ciężarówką doszło w poniedziałek (27 września) w rejonie miejscowości Krosno Odrzańskie. Tego dnia, patrol dzielnicowych z gminy Dąbie i Bobrowice przemieszczając się z miejscowości Połupin w kierunku Krosna Odrzańskiego, w pewnym momencie zauważyli jak kierujący pojazdem ciężarowym wraz z naczepą zjeżdża co chwilę na pobocze, jedzie całą szerokością drogi i nie potrafi utrzymać prostego toru jazdy, stwarzając tym samym zagrożenie na drodze. Mundurowi mając podejrzenie, że mężczyzna znajduje się pod wpływem alkoholu, niezwłocznie przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych próbowali zatrzymać zestaw pojazdów do kontroli. Mężczyzna początkowo nie reagował na żadne sygnały dawane z policyjnego radiowozu. Dopiero, gdy funkcjonariusze zrównali się z kierowcą, ten zauważył ich obecność i zatrzymał pojazd na drodze krajowej numer 29 tuż przed Krosnem Odrzańskim. Już w trakcie rozmowy policjanci wyczuli od 47-latka woń alkoholu. Badanie urządzeniem wykazało, że miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.  Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zakaz kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata oraz wysoka kara pieniężna. Decyzję w jego sprawie podejmie sąd.

Policjanci apelują o rozsądek. Wsiadanie pod wpływem alkoholu za kierownicę jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem, które może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne przewidziane przez ustawodawcę, a także stajemy się potencjalnym sprawcą tragedii. Pamiętajmy, że każda ilość spożytego alkoholu, czy też zażytego środka odurzającego wpływa na funkcjonowanie organizmu, powodując w nim zaburzenia. Tracimy zdolność prawidłowej oceny sytuacji i nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Niejednokrotnie  pole naszego widzenia staje się zniekształcone, co za tym idzie pojawia się problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony