Wakacje tylko w bezpiecznym wydaniu - kontrolujemy obozy harcerskie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wakacje tylko w bezpiecznym wydaniu - kontrolujemy obozy harcerskie

Data publikacji 20.07.2021

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Krajeńskich Nadkomisarz Henryk Wulbach i szef strzeleckich strażaków starszy brygadier Tomasz Górniak osobiście weryfikowali przygotowanie miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Wspólne kontrole, w których udział wzięli również Starosta Strzelecko-Drezdenecki Bogusław Kierus oraz przedstawiciele: Lasów Państwowych, Gminy Drezdenko i Sanepidu miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych. Dzięki wspólnej pracy rodzice, opiekunowie, a przede wszystkim dzieci mają pewność, że wypoczynek będzie udany i bezpieczny.

Wakacje w pełni. Wiele młodych osób spędza je na różnego rodzaju koloniach i obozach. Ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania miejsca, w którym wypoczywają oraz od osób, które sprawują nad nimi opiekę. A przecież zagrożeń jest wiele. Młodzi ludzie w czasie przerwy od nauki są szczególnie podatni na różnego rodzaju zagrożenia. Dlatego ważne jest, aby służby, instytucje, ale również opiekunowie i rodzice stanęli na wysokości zadania. Do tego potrzebna jest wspólna troska i praca do tego, aby letnie wypoczynek kojarzył się wyłącznie z przygodą i wypoczynkiem.

Jednym z kluczowych zadań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wakacji są kontrole miejsc w których wypoczynek odbywa się w sposób zorganizowany. Kolonie, obozy harcerskie, to najbardziej popularne i lubiane przez najmłodszych formy letniego wypoczynku. Duża liczba jezior i lasów w powiecie strzelecko-drezdeneckim sprawia, że z takiej formy spędzania wakacji korzysta bardzo wielu młodych ludzi. Aby ich bezpieczeństwo nie było zagrożone, policjanci  i strażacy intensywnie pracują każdego dnia przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nasze działania rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Wówczas mundurowi przypominali w trakcie wielu spotkań w szkołach o sposobach bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Jednak największa praca w tym zakresie to trwające wakacje. Tylko w  pierwszych dnia lipca, policjanci i strażacy sprawdzili kilka miejsc, gdzie dzieci i młodzież wypoczywa na koloniach i obozach harcerskich. W czwartek /16 lipca/ Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzelcach Krajeńskich nadkomisarz Henryk Wulbach i szef strzeleckich strażaków starszy brygadier Tomasz Górniak wspólnie ze Starostą Strzeleck o- Drezdeneckim Bogusławem Kierusem, przedstawicielami Lasów Państwowych kontrolowali sposób przygotowania obozowisk harcerskich na terenie gminy Drezdenko. W czasie takich kontroli sprawdzany jest sposób przygotowania na wypadek niebezpiecznych sytuacji takich jak np. burza, czy pożar oraz związana z nimi sprawna ewakuacja. Mundurowi bardzo poważnie podchodzą również do wymogów formalnych. Bo tylko te wszystkie kwestie, razem spełnione dają gwarancje bezpiecznego wypoczynku.

 

młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich