Wspólne działania służb w trosce o bezpieczeństwo harcerzy - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wspólne działania służb w trosce o bezpieczeństwo harcerzy

Data publikacji 16.07.2021

Bezpieczne wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to coroczne akcje podczas których policjanci, strażacy i pracownicy sanepidu współpracują ze sobą, żeby móc kompleksowo skontrolować zorganizowane formy wypoczynku i szybko wyeliminować ewentualne błędy popełnione przez organizatora. W piątek wspólnie z przedstawicielem Nadleśnictwa Bytnica, odwiedzili obóz harcerski, gdzie poza kontrolą, zorganizowali dla nich próbny alarm związany z koniecznością ewakuacji z obozu, by sprawdzić jak działają w sytuacji zagrożenia.

Wraz z nadejściem wakacji, policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-​Epidemiologicznej w Krośnie Odrzańskim oraz strażakami kontrolują miejsca zorganizowanego wypoczynku. Prowadzone kompleksowo kontrole mają przede wszystkim na celu sprawdzenie czy dzieci i młodzież przebywa w miejscu niezagrażającym ich bezpieczeństwu, czy są pod fachową opieką i czy organizator dopełnił wszelkich formalności by móc zapewnić bezpieczny wypoczynek. W piątek (16 lipca) służby ponownie połączyły siły, by wspólnie z przedstawicielem Nadleśnictwa Bytnica, sprawdzić jak funkcjonuje obóz harcerski, który stacjonuje nad jeziorem Ciche w miejscowości Struga.  Organizacja takiej formy wypoczynku, to nie łatwe zadanie, dlatego też przedstawiciele służb poza kontrolą dokumentacji, szczególną uwagę zwracali na zabezpieczenia przeciwpożarowe, wyznaczone ścieżki ewakuacyjne, a także warunki w jakich żywią się i mieszkają harcerze. Ponadto chcąc sprawdzić jak obozowicze radzą sobie w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu, zorganizowali dla nich próbny alarm związany z koniecznością ewakuacji z obozu. Przebieg ćwiczeń, zarejestrowała kamera drona, obsługiwanego przez operatora z Nadleśnictwa Bytnica, co pozwoli na fachową ocenę i wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości.  

Ponadto policjanci w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” omówili z harcerzami najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem i przepisami ruchu drogowego, a także przekazali na ręce organizatora ulotki związane z organizowanymi w okresie letnim konkursami, doborem do służby w Policji oraz bezpiecznym zachowaniem dla wodą.

Przypominamy o zorganizowanych dla dzieci i młodzieży konkursach, do udziału w których zachęcamy dzieci i młodzież  w wieku od 5 do 18 lat:

- konkurs plastyczny zorganizowany przez Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. adresowany jest do uczniów szkół podstawowych woj. lubuskiego w wieku od 10 do 15 lat i będzie odbywać się w formule jednoetapowej (etap wojewódzki). Jego celem jest promocja zasad bezpiecznych zachowań wśród dzieci podczas letniego wypoczynku, w szczególności nad wodą: ZAPRASZAMY DO KONKURSU "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ".

- konkurs  plastyczno-filmowy „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie i nad wodą. W konkursie mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 18 lat: "ARTYSTYCZNY przeWODNIK".

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 • Policjant rozmawia z uczestnikami obozu harcerskiego.
 • Policjantka sprawdza dokumentację wycieczki.
  #2
 • Policjantki i pracownice sanepidu podczas kontroli obozu harcerskiego.
  #3
 • Policjantka rozmawia z uczestnikami obozu harcerskiego.
  #4
 • Ulotka prewencyjna związana z bezpieczeństwem nad wodą, a w tle policjantka rozmawia z uczestnikami obozu harcerskiego.
  #5
 • Ekran kontrolera drona.
  #6