Aktualności

Nad wodą tylko bezpiecznie – 5 sprawdzonych sposobów

Data publikacji 29.06.2021

Zielonogórscy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa nad wodą i w ten sposób włączają się w ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci będą kontrolować różne akweny nad którymi wypoczywają wczasowicze, także te niestrzeżone i przypomną o konieczności zachowania rozwagi przy korzystaniu z kąpielisk.

Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w której co roku biorą udział zielonogórscy policjanci, jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne. Działania te skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Natomiast policjanci kontrolują także kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz ośrodki wypoczynkowe – wszystko w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających.

Niestety w Zielonej Górze na kąpielisku „Dzika Ochla” doszło w ostatnim czasie do dwóch incydentów, w których jedna z osób kąpiących straciła życie, a druga w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. W obydwu przypadkach osoby te najprawdopodobniej wcześniej spożywały alkohol lub inne substancje, co mogło mieć wpływ na późniejsze wydarzenia. Policjanci cały czas kontrolują ten rejon i przypominają, że na tym kąpielisku obowiązuje zakaz kąpieli!

5 sprawdzonych sposobów na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą:

 • Wybieraj tylko kąpieliska strzeżone. Znajdziesz się pod opieką ratownika i masz pewność, że kąpielisko jest sprawdzone, nadzorowane i bezpieczne. Nie lekceważ miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli. Coś było powodem wydania takiego zakazu.
 • Unikaj skoków do wody na „główkę”. Nad jeziorem, w rzece czy też innych naturalnych zbiornikach nigdy nie wiesz co znajduje się na dnie.  Pamiętaj, że w naturalnych zbiornikach dno może się zmieniać.
 • Nie spożywaj alkoholu przed wejściem do wody. Jeśli to zrobiłeś, zrezygnuj z pływania. Alkohol powoduje, że częściej mamy skłonność do ryzykownych i brawurowych zachowań, a to może skończyć się źle.
 • Mierz siły na zamiary! Nie podejmuj ryzykownych wyzwań, żeby coś udowodnić innym. Brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie.
 • Nie przesadzaj z opalaniem i regularnie nawadniaj organizm. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia, co w połączeniu z wodą może być niebezpieczne.

Pamiętaj, że woda to żywioł! Nie lekceważ go!

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

 • Policjanci na plaży.
  #1
 • Tabliczka zakaz kąpieli na drzewie nad brzegiem jeziora.
  #2
 • Policjanci podczas kontroli kąpielisk.
  #3
Powrót na górę strony