Aktualności

Wyjeżdżając na wakacje uważajmy na drogach! Policjanci gotowi do działań

Data publikacji 25.06.2021

Lubuscy policjanci rozpoczynają działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach podczas pierwszego weekendu wakacji. Od piątku (25 czerwca) na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, aby każda osoba wyjeżdżająca w miejsca letniego wypoczynku czuła się na lubuskich drogach bezpiecznie. Mundurowi służyć będą wszelką pomocą, aby każdy podróżny spokojnie i bez przeszkód dotarł do celu.

Wakacje to czas, na który każdego roku czekają zarówno dzieci jak i dorośli, by móc odpocząć od szkolnych obowiązków i codziennych spraw. Słoneczna pogoda za oknem, wysokie temperatury powietrza zachęcają do podróży nad morze, w góry czy inne zakątki naszego kraju. Dlatego w te wolne dni możemy spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach – zwłaszcza na głównych arteriach komunikacyjnych naszego województwa – autostradzie A2 i drodze ekspresowej S3. Właśnie tam, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu, będą widoczne patrole lubuskiej drogówki. Dla mundurowych wakacje to czas wytężonej służby, podczas której będą oni pomagać podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu. Ważnym zadaniem policjantów jest także eliminowanie drogowych piratów. W przypadku ujawniania nieodpowiedzialnych i zagrażających bezpieczeństwu sytuacji na drodze funkcjonariusze będą reagować na nie natychmiastowo, z całą paletą konsekwencji prawnych.

Mundurowi w „białych czapkach” wykorzystując nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz laserowe mierniki prędkości będą zwracać szczególną uwagę na prędkość pojazdów. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i tragedii. Policjanci będą obserwować zachowanie kierowców, a także sposób w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli stanu psychofizycznego. Warto przypomnieć, że jeśli poprzedniego wieczoru piliśmy alkohol, to nigdy nie ryzykujmy i sprawdźmy czy jesteśmy trzeźwi. Zawsze możemy wybrać się do najbliższej jednostki Policji i tam anonimowo sprawdzić stan trzeźwości.

Bardzo ważne, z punktu widzenia bezpiecznej podróży, jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Zanim ruszymy w drogę, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i pozostałych użytkowników drogi. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku, kilkunastu minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani. Podczas jazdy, gdy ogarnie nas zmęczenie czy znużenie, zróbmy sobie przerwę, zjedźmy na parking. Krótki spacer, wypicie kawy sprawi, że poczujemy się lepiej. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach warto pomyśleć o trasach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.

Apelujemy o rozsądną, spokojną jazdę, a każdy bezpiecznie dojedzie do celu. Zróbmy wszystko, aby wakacje pozostawiły w nas tylko pozytywne wspomnienia. Szerokiej drogi!

Zestawienie wypadków podczas pierwszego weekendu wakacji w minionych latach:

 

2018

2019

2020

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

10

3

9

6

1

5

9

1

12

 

Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Zespół Prasowy

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • policjant zatrzymuje pojazd do kontroli
  • policjant obsługuje drona
  • policjant sprawdza koła autokaru
  • policjanci jadą na motocyklach
  • policjant sprawdza koła pojazdu
  • policyjny wideorejestrator
  • policjanci prowadzą kontrolę drogową
  • policjant obsługuje drona
  • policjant rozmawia z kierowcą

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Opis nagrania: Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 600.46 KB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony