Pieszymi jesteśmy wszyscy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Pieszymi jesteśmy wszyscy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 04.06.2021

Policjanci z drogówki dużą część swojej pracy poświęcają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. To właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na skutki wypadków. Każdego dnia, tylko na drogach powiatu strzelecko-drezdeneckiego, mundurowi ujawniają wiele wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, rowerzystów oraz kierowców samochodów. Warto wziąć sobie do serca zasadę, która mówi że pamiętając o bezpieczeństwie pieszych, pamiętamy o bezpieczeństwie wszystkich uczestnikach ruchu drogowego.

O bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drodze musimy pamiętać również w czasie sezonu letniego. Trzeba pamiętać, że do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego dochodzi również w czasie pięknej i słonecznej pogody. Szczególnie narażeni na poważne obrażenia są piesi i rowerzyści. Powiat strzelecko-drezdenecki w dużej części składa się z obszarów wiejskich, dlatego nawet w trudnych warunkach atmosferycznych nie brakuje osób, które jako środek lokomocji wybierają właśnie rower lub korzystają z drogi idąc pieszo. Taka sytuacja wymaga od policjantów zwrócenia szczególnej uwagi właśnie na tych uczestników ruchu drogowego. Służą do tego regularne działania. Funkcjonariusze tradycyjnie zwracają szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów oraz kierowców niestosujących się do przepisów związanych z bezpieczeństwem tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami wśród pieszych są: 

- przechodzenie przez drogę w miejscu do tego nie wyznaczonym,

- przechodzenie na czerwonym świetle,

- jazda rowerem bez oświetlenia,

- niekorzystanie z elementów odblaskowych.

Natomiast kierowcy najczęściej dopuszczają się:

- przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym,

- nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,

- niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Przy  okazji działań podejmowanych dla bezpieczeństwa pieszych warto przypomnieć o nowych przepisach, które weszły w życie 1 czerwca: Bezpieczeństwo na drodze - wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca.

 

młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • policjant mierzy prędkość pojazdów
  • policjant mierzy prędkość pojazdów
  • policjant trzyma odblaski
  • funkcjonariusze obserwują ruch pojazdów
  • policjant rozmawia z kierowcą
  • policjant zatrzymuje pojazd do kontroli
  • policjant sporządza dokumentację w radiowozie
  • policjant trzyma terminal płatniczy i mandat
  • policjant wręcza kobiecie odblask
  • policjant zakłada kobiecie odblask na rękę