Aktualności

Wzorowy korytarz życia na lubuskim odcinku autostrady A2

Data publikacji 25.05.2021

Bardzo istotnym jest czas, w jakim służby są w stanie dotrzeć do osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Każda sekunda może zadecydować o życiu lub śmierci człowieka. Dlatego tak bardzo istotnym jest niezwłoczne dotarcie na miejsce zdarzenia. Idealnym przykładem było wzorowe zachowanie kierowców na lubuskim odcinku autostrady A2. Utworzyli oni tak zwany korytarz życia umożliwiający błyskawiczne dotarcie do miejsca zdarzenia dla Policji, Straży oraz Pogotowia.

Dotarcie do miejsca zdarzenia jest bardzo ważne dla służb ratunkowych. To jak szybko dotrzemy na miejsce, może zaważyć na ludzkim życiu. Po błyskawicznym dotarciu jesteśmy w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku tak, aby nie dochodziło do kolejnych zdarzeń, a także udzielić niezbędnej pomocy dla poszkodowanych. Jest to istotne zwłaszcza  na drogach o dużym natężeniu ruchu. Tam też najciężej dojechać do miejsca, gdzie potrzebna jest pomoc. Dlatego tak ważnym jest tworzenie korytarza życia. Lubuscy kierowcy po raz kolejny pokazali, że mają tego świadomość. W poniedziałek, 24 maja na autostradzie A2 utworzyli wzorowy korytarz życia, co umożliwiło nam błyskawiczne dotarcie na miejsce zdarzenia. Bez względu na wszystko pamiętajmy, aby nie wjeżdżać w taki korytarz, ani nie wchodzić chcąc zaspokoić swoją ciekawość. Jest to nie tylko skrajnie niebezpieczne, ale również w znacznym stopniu utrudnia pracę, dla służ, co może opóźnić dotarcie i zagrozić życiu i zdrowiu poszkodowanych.

Cała sytuacja miała związek ze zdarzeniem drogowym na autostradzie A2 na 84 km. Na pasie w kierunku na Świecko 44-letni kierujący pojazdem ciężarowym będąc w stanie nietrzeźwość, badanie wykazało ponad półtora promila, spowodował kolizję z samochodem osobowym. Sprawca został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolność do lat dwóch, pięć tysięcy obowiązkowej wpłaty na Fundusz Pomocy Osobom Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, kara grzywny oraz minimum trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

sierżant sztabowowy  Łukasz Celiński 

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • Korytarz  życia utworzony przez kierowców na autostradzie A2

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.8 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony