Aktualności

Pamięć historyczna kształtuje naród i jego tożsamość – Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Data publikacji 03.05.2021

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to święto każdego obywatela Polski. Wracamy pamięcią do czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy to przyjęta została pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja. Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jarosław Pasterski, wspólnie z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych i innych służb mundurowych złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. To hołd dla pokoleń, które przed ponad dwoma wiekami pragnęły silnej i bezpiecznej Polski.

Uchwaloną w 1791 roku ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwaną Konstytucją 3 Maja uznaje się powszechnie za pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym, obchodzonym uroczyście przez Polaków. W tym, podobnie jak w zeszłym roku z uwagi na sytuację związana z pandemią COVID-19 obchody miały symboliczny i kameralny charakter. Mimo to duma, pamięć i refleksja o wydarzeniach sprzed ponad dwóch wieku była taka sama.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w gorzowskiej katedrze. Po mszy przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych zebrali się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jarosław Pasterski wraz z pocztem sztandarowym. Szef lubuskich policjantów wspólnie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej złożyli wiązankę kwiatów, oddając w ten sposób hołd pokoleniom, które przed ponad dwoma wiekami, w pamiętnym 1791 roku pragnęły silnej i bezpiecznej Polski. Owocem tych pragnień było właśnie uchwalenie historycznego w dziejach świata i Europu dokumentu - Konstytucji 3 Maja.

Wiwat Maj! Trzeci Maj!

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

Powrót na górę strony