Oszust, który podawał się za policjanta skazany na dwa lata pozbawienia wolności - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Oszust, który podawał się za policjanta skazany na dwa lata pozbawienia wolności

Data publikacji 21.04.2021

Skuteczna praca Policji i Prokuratury doprowadziła do szybkiego zatrzymania przestępcy, który oszukiwał ludzi metodą „na policjanta”. Wyłudził od poszkodowanych łącznie 100 tysięcy złotych. Został skazany na 2 lata więzienia. Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.

W maju 2020 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli zatrzymali na gorącym uczynku 54-letniego mężczyznę, który próbował oszukać kobietę metodą „na policjanta „CBŚP”. Mieszkanka Nowej Soli wykazała się dużym sprytem, powiadamiając Policję, a jednocześnie nie przerywając dialogu telefonicznego z przestępcą. Dzięki temu udało się jej uniknąć straty 40 tysięcy złotych. 54-latek decyzją Sądu trafił wtedy na 3 miesiące do aresztu. W październiku 2020 roku prokurator wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej  Górze skierował do Sądu Rejonowego w Nowej Soli akt oskarżenia przeciwko oszustowi. Usłyszał zarzut dokonania trzech oraz usiłowania dwóch kolejnych oszustw "na policjanta".

https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/33728,FALSZYWY-POLICJANT-CBSP-ZDEMASKOWANY-PRZEZ-TYCH-PRAWDZIWYCH.html?search=673688782

Przypomnijmy zdarzenie z 21 maja 2020 roku: 58- letnia kobieta  powiadomiła telefonicznie, że na jej numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP i powiedział, że grupa hakerów planuje z jej rachunku bankowego ukraść pieniądze oraz że jej konto jest już pod obserwacją policjantów. W trakcie rozmowy oszust nakazał nowosolance, aby nie rozłączając połączenia wybrała numer telefonu na Policję i potwierdziła wiarygodność prowadzonej akcji. Kobieta postępowała zgodnie z instruktażem. Poprzez licznie komunikaty prasowe oraz prowadzoną kampanię „Seniora nie oszukasz” mieszkance Nowej Soli cała ta sytuacja wydała się podejrzana. Wiedziała, że coś jest nie tak z uwagi na to, że została zobligowana do przekazania pieniędzy w „szarej kopercie” i wrzucenia jej do kosza na śmieci w pobliskim parku. Wykorzystując dobry moment nieuwagi swojego rozmówcy – fałszywego policjanta, powiadomiła o wszystkim  nowosolską Policję. Kryminalni natychmiast rozpoczęli szeroko zakrojone działania, aby ustalić i zatrzymać oszusta. Niespełna po godzinie sprawca był już w rękach właściwych stróżów prawa. Zatrzymany 54-latek został doprowadzony do jednostki Policji, gdzie usłyszał zarzut oszustwa. Dzięki czujności jednej z ofiar i pracowników banku, którzy zawiadomili Policję, mężczyzna został  zatrzymany podczas przekazywania mu pieniędzy. Łącznie wykorzystując  łatwowierność pokrzywdzonych 54-latek oszukał ich na kwotę 100 tysięcy zł oraz usiłował odebrać od innych pokrzywdzonych 46 tysięcy zł i biżuterię wartości około tysiąca złotych. Sąd Rejonowy w Nowej Soli podzielił zdanie Prokuratury i wyrokiem z 18 grudnia 2020 roku skazał go na karę dwóch lat pozbawienia wolności i orzekł obowiązek naprawienia szkody. Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Nie informujemy o szczegółach prowadzonych przez nas spraw. Jeżeli, ktoś otrzyma telefon od osoby podającej się za policjanta, która próbuje namówić nas do przekazania oszczędności to może być pewny, że to oszustwo !

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Policja nigdy nie prosi o pieniądze!

 

sierżant sztabowy Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli 

  • Policjant prowadzi zatrzymanego
  • Kajdanki w ręku
  • policjanci prowadzą zatrzymanego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.94 MB)