Oszuści żądają opłaty za mandat – uważaj na linki przesyłane w wiadomościach SMS! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Oszuści żądają opłaty za mandat – uważaj na linki przesyłane w wiadomościach SMS!

Data publikacji 19.04.2021

Policja nigdy nie wysyła SMS-ów z poleceniem płatności za nałożony mandat karny. Dokładnie tak samo, jak służba celna nie żąda w powiadomieniu tekstowym uregulowania należności, a idąc dalej – dokładnie tak jak firmy kurierskie nie proszą o dopłatę do oczekiwanej przesyłki lub poniesienie kosztów za jej dezynfekcję. Bądźmy czujni! To nic innego jak próby oszustwa.

Pomysłowość oszustów nie jedną osobę może przyprawić o ból głowy. Przestępcy, ciągle szukają nowych sposobów, aby praktycznie nie ruszając się z domu ograbić uczciwe osoby z oszczędności, a niekiedy także zaciągają pożyczki na ich koszt. Jak uchronić się przed takim bezprawnym działaniem? Przede wszystkim, nigdy ale to nigdy nie klikać w linki przesłane z niewiadomych źródeł. Szczególnie w ostatnim czasie, policjanci z całej Polski otrzymują sygnały o wiadomościach SMS, w treści których adresaci proszeni są:

- o dopłatę do zamówionej paczki. Opis próby oszustwa tą metodą znajduje się w poniższym linku:

https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/37215,Uwazaj-na-SMS-przez-ktory-mozesz-stracic-oszczednosci-zycia.html?search=958896457,

- o opłatę za dezynfekcję przesyłki. Dokładny opis tej metody oszustwa znajduje się w linku poniżej:

https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/36627,Otrzymales-sms-o-doplacie-do-przesylki-Uwazaj-to-moze-byc-oszustwo.html?search=958896457,

- o wniesienie opłat celnych za przesyłkę. Opis metody oszustwa, a także kompendium wiedzy o cyberzagrożeniach znajduje się w linku poniżej:

https://policja.pl/pol/aktualnosci/202200,Uwaga-na-SMS-quotTwoja-paczka-zostala-zatrzymana-przez-sluzby-celnequot.html,

- a także o uregulowanie należności za nałożony mandat karny. Taki właśnie SMS, trafił ostatnio do jednej z mieszkanek powiatu sulęcińskiego. Na szczęście kobieta była świadoma, że ma do czynienia z oszustem i nie weszła z przesłany link. Zapewne gdyby to zrobiła, zostałaby przekierowana do witryny płatności. Ta, choć do złudzenia przypominać może znane systemy płatnicze, jest skrajnie niebezpieczną pułapką. Wpisując dane logowania do banku, w rzeczywistości trafiają one prosto do oszustów. Ci nie tracąc czasu, okradają swoje ofiary.

Jaki jest więc najskuteczniejszy sposób walki z tego typu wiadomościami SMS?

Przede wszystkim świadomość zagrożenia jakie może nas spotkać. Podawane przez policjantów przykłady i opisywane sytuacje mają właśnie na celu ochronę obywateli przed oszustami.

 

starszy sierżant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie