Wiosna póki co tylko w kalendarzu. Przypominamy o ostrożności na drodze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wiosna póki co tylko w kalendarzu. Przypominamy o ostrożności na drodze

Data publikacji 08.04.2021

Droga to miejsce, w którym bezwzględnie musimy przestrzegać przepisów. To miejsce, gdzie ważna jest koncentracja, obserwacja, szacunek i zrozumienie w relacjach kierowca-pieszy. Ma ta szczególne znaczenie przy niekorzystnych i bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych. Jednak to czy na drogach będzie bezpiecznie w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego przypominamy kierowcom o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i rozwadze, a pieszym o zachowaniu koncentracji i szczególnej ostrożności. Pamiętaj na drodze nie jesteś sam.

Wiosna póki co tylko w kalendarzu.  Zimne powietrze, naprzemiennie padający śnieg z deszczem oraz wiatr sprawiają, że wychodzimy z domu tylko wtedy, gdy jest to koniecznie. Mając kaptur na głowie, czy też zasłaniając się parasolem ograniczamy sobie widoczność, co może być bardzo niebezpieczne w szczególności gdy chcemy przejść na drugą stronę jezdni. Dlatego mając na względzie warunki panujące za oknem apelujemy do pieszych o zachowanie pełnej koncentracji i ostrożności. Zanim wejdziesz na przejście przede wszystkim upewnij się czy samochód zatrzymał się z obu stron, a także  nigdy nie wchodź pod nadjeżdżający pojazd gdyż twoje wtargnięcie może być bardzo niebezpieczne nie tylko dla ciebie, ale i innych użytkowników. Przechodząc przez jezdnię rób to tylko w miejscach do tego wyznaczonych, stosuj się do sygnalizacji świetlnej,  a także nie rozmawiaj w tym czasie przez telefon komórkowy.

Niekorzystne warunki pogodowe mają także duży wpływ na kierowców. Ograniczona widoczność, silne podmuchy wiatru, czy też śliska nawierzchnia sprawiają, że kierowcy niejednokrotnie mają problemy z utrzymaniem toru jazdy. Prowadzenie pojazdu w takich warunkach przy prędkości nieadekwatnej do sytuacji na drodze, sprawia że nie trudno wówczas o wypadek. Dlatego też apelujemy do kierowców o bezwzględne dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, zmniejszanie jej przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, zachowanie ostrożności, a także niestwarzanie swoim sposobem jazdy zagrożenia dla siebie i innych. 

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim