Policyjni ozdrowieńcy oddali osocze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Policyjni ozdrowieńcy oddali osocze

Data publikacji 02.04.2021

Dzięki policjantom z żarskiej komendy osocze trafi do najbardziej potrzebujących pacjentów. Funkcjonariusze, którzy przeszli już Covid-19 zachęcają wszystkich ozdrowieńców do pomocy tym najbardziej potrzebującym. Cała procedura jest bezbolesna i trwa około 40 minut.

Aspirant sztabowy Radosław Klewin oraz młodszy aspirant Piotr Fryga z Komendy Powiatowej  Policji w Żarach przebyli zakażenie koronawirusem i teraz, kiedy są już zdrowi, postanowili podzielić się swoim osoczem z innymi chorującymi, a tym samym pomóc tym najbardziej potrzebującym.

W środę (31 marca) w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oddali po 720 mililitrów tego cennego płynu. Obaj regularnie oddają również krew i wspólnie zachęcają wszystkich ozdrowieńców do podjęcia takiej decyzji. Cała procedura jest bezbolesna i trwa około 40 minut. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa, to lek często ratujący życie pacjentom, których organizm nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał. Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 roku w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741);

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji;

- są w wieku 18-65 lat;

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Uwaga! Potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 może być również informacja w systemie gabinet.gov.pl.

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach