Aktualności

Ruszyły szczepienia służb mundurowych w Lubuskiem. #SZCZEPIMYSIĘ

Data publikacji 25.03.2021

W czwartek /25 marca/ ruszyły szczepienia lubuskich służb mundurowych w naszym regionie. Łącznie chęć skorzystania z tej możliwości wyraziło ponad 4 tysiące funkcjonariuszy z regionu, w tym 1500 policjantów. To ważny moment, który sprawi, że codzienna służba ukierunkowana na niesienie pomocy społeczeństwu nie będzie obarczona już takim ryzykiem zachorowania na SARS-CoV-2 wśród mundurowych. Dlatego #SZCZEPIMYSIĘ

Stało się. Mundurowi z lubuskiego są już szczepieni przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Z danych wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy Policji, czyli 20% ogółu, zachorowało na COVID-19. W Lubuskiem wirusa przechorowało już 500 policjantów, a 824 przebywało na kwarantannie. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należącej do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Same szczepienia ruszyły szybciej niż zakładano:

- Każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli. Od ponad roku są na pierwszej linii tej trudnej walki z pandemią koronawirusa. Służby mundurowe każdego dnia wypełniają zadania na rzecz ograniczenia rozwoju pandemii w Polsce – powiedział w środę na Stadionie Narodowym podczas inauguracji szczepień wiceminister Błażej Poboży, odpowiedzialny za służbę zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak dodał, proces szczepień funkcjonariuszy służb mundurowych rozpoczyna się tydzień przed planowanym terminem.

Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk zaznaczył, że rozpoczęcie szczepień funkcjonariuszy służb traktuje "jako wyraz szczególnej troski o formację, która na co dzień odgrywa ogromną rolę w naszym kraju, a sposób szczególny w czasie trwającej pandemii". - To jest troska i o funkcjonariuszy i o ich najbliższych, a przede wszystkim  troska o tych, z którymi na co dzień funkcjonariusze Polskiej Policji się stykają - powiedział. Dodał, że w skali doby to jest blisko 40 tysięcy kontaktów na linii policjant - obywatel. Zachęcił również funkcjonariuszy, którzy jeszcze nie zdecydowali się na szczepienie. „Wierzę, że będzie nas funkcjonariuszy każdego dnia coraz więcej” – dodał.

Narodowym Programie Szczepień służb mundurowych w Lubuskiem rozpoczął się od Międzyrzecza, gdzie w tamtejszym szpitalu od samego rana szczepieni są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oraz  funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z tego powiatu. W kolejnych dniach do szczepień przystąpią policjanci z powiatu krośnieńskiego, słubickiego i żagańskiego i Oddziałów Prewencji. Do końca kwietnia powinni zostać zaszczepieni wszyscy z czterech tysięcy mundurowych, którzy wyrazili akces w procesie szczepienia.

To ważne, aby jak najwięcej mundurowych skorzystało z tej możliwości. Szczepienie wśród tych grup zawodowych jest niezwykle istotne. To ludzie, którzy codziennie znajdują się na pierwszej linii frontu. Aby ratować innych sami jednak muszą żyć i być zdrowym. Dlatego zachęcamy do tego, aby się zaszczepić.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.32 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony