Aktualności

Szalona ucieczka zakończona na latarni. Kierowca pod działaniem narkotyków i bez uprawnień

Data publikacji 23.03.2021

Kierujący vw passatem nie zatrzymał się do kontroli, spychał radiowóz i skończył na przydrożnej latarni. Próbował jeszcze uciekać pieszo, ale został szybko zatrzymany przez policjantów żarskiego ruchu drogowego. Za zignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Każdy kierujący musi  wiedzieć,  że jego obowiązkiem jest zatrzymanie pojazdu,  kiedy osoba uprawniona do kontroli ruchu drogowego,  przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych wydaje polecenie zatrzymania pojazdu. Do tego typu sytuacji doszło w miniony piątek (19.03). Policjanci  z żarskiej  drogówki przemieszczając się ulicą Serbską w  Żarach, wytypowali do kontroli samochód  marki VW Passat. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby zatrzymać do kontroli kierującego. Ten jednak zamiast się zatrzymać to  przyspieszył. Wyprzedził sznur samochodów stojących  przed rondem i następnie udał się w kierunku miejscowości Olbrachtów, ignorując sygnały nadawane przez radiowóz. W  ślad za nim w pościg ruszyli policjanci.  W pewnym momencie uciekinier zmuszony był do hamowania z uwagi na pojazd znajdujący się przed nim. Sytuację wykorzystali funkcjonariusze,  wyprzedzili go zrównując się z nim zablokowali dalszą drogę ucieczki. Wówczas kierowca vw passata odbił w lewo uderzając w radiowóz, a następnie w słup oświetlenia. Wybiegł z pojazdu i rozpoczął pieszą ucieczkę, po około 100 metrach został zatrzymany. W wyniku zderzenia pojazdów ucierpiał jeden z funkcjonariuszy, który został przewieziony do szpitala. Podczas zatrzymania tłumaczył, że uciekał, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania. Tester narkotykowył wykazał obecność amfetaminy i metamfetaminy, w związku z czym od 28-letniego mieszkańca powiatu żarskiego pobrano krew do dalszych badań. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed Sądem.

Zignorowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych  oraz  kontynuowanie dalszej jazdy wiąże się z odpowiedzialnością karną za przestępstwo. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie także za zmuszenie funkcjonariuszy do zaniechania czynności służbowej poprzez spychanie oznakowanego radiowozu.

 

komisarz Aneta Berestecka

oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji  w Żarach