Aktualności

Pościg zakończył się na skarpie. Pijany kierowca zatrzymany przez policjantów

Data publikacji 15.03.2021

Dzięki skutecznej interwencji policjantów z Drezdenka w porę przerwano skrajnie niebezpieczną jazdę kierowcy, która mogła doprowadzić do tragedii. 36-latek nie zatrzymywał się do kontroli i uciekał przed policyjnym radiowozem. Zatrzymał się dopiero, kiedy „zawisł” na skarpie . Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Jak się okazało znajdował się pod działaniem alkoholu.

„Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenie pojazdów na okres od roku do 15 lat”. To treść artykułu 178 b Kodeksu Karnego, który obowiązuje od 2017 roku. Wcześniej takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze było traktowane jako wykroczenie, za które groził jedynie mandat lub w przypadku skierowania sprawy do sądu – grzywna. O bardziej rygorystycznych  przepisach zdążyło się już przekonać wielu nieodpowiedzialnych kierowców. Jednym  z nich jest 36-latek zatrzymany przez policjantów z Drezdenka. Niebezpieczne zachowanie tego kierowcy miało miejsce w minioną sobotę (13 marca). To wtedy mundurowi zauważyli na jednej z ulic w Drezdenku opla corsę. Policjanci szybko nabrali podejrzeń, że kierowca może znajdować się pod działaniem alkoholu lub środków odurzających. Kiedy mundurowi dali sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania, mężczyzna nie reagował. Uciekał ulicą Poznańską w kierunku Międzychodu. Pościg zakończył się kilka kilometrów dalej, kiedy nieodpowiedzialny kierowca zakończył jazdę na przydrożnym nasypie. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Znajdował się pod działaniem alkoholu, miał w organizmie ponad promil alkoholu.

Mimo dużego zagrożenia, jakie zatrzymany kierowca spowodował nikt nie doznał żadnych obrażeń. Zatrzymany trafił do policyjnej izby zatrzymań. Usłyszał zarzut dotyczący niezatrzymania się do kontroli i jazdy w stanie nietrzeźwości. 36-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów.

 

młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • test narkotykowy leży na podszybiu
  • policjant przegląda dokumentację
  • policjant zagląda do pomieszczenie dla osób zatrzymanych
  • policjant obserwuje monitoring
  • uszkodzony samochód
Powrót na górę strony